Je vaše dítě často nemocné, má rýmu a kašle? Nebo snad trpí na atopický ekzém, průdušky nebo astma? Pak byste měli zkusit pravidelné saunování. Podle praktického lékaře a saunového nadšence MUDr Antonína Mikoláška posiluje horkovzdušná lázeň obranyschopnost organismu a má řadu dalších pozitivních účinků. A začít s ní lze prý už od plenek.
"Děti, které pravidelně saunují, netrpí tak často virózami horních dýchacích cest. A pokud onemocní, je průběh onemocnění lehčí a komplikace většinou nevznikají," vypozoroval ze své letité praxe praktický lékař a nestor českého saunování Antonín Mikolášek.
Je snížení nemocnosti saunujících dětí nějak vědecky vyčísleno?
Ano, němečtí pediatři z kliniky Charité v Berlíně i já s jedním kolegou jsme kdysi zkoumali nemocnost dětí v mateřských školách. Pokles absence kvůli viróze HCD (chřipka-pozn.red.) se pohyboval kolem 25 - 50 procent.
Tvrdíte, že saunování pomáhá při astma, bronchitidě, atopickém ekzému. Jak?
Teplo vdechovaného vzduchu spolu se zvýšeným prokrvením organismu uvolňuje křečovité stažení hladkého svalstva v dýchacích cestách. Tím dojde k uvolnění hlenu a k jeho odkašlání, čímž se dýchací cesty uvolní. Zvýšený přívod teplé krve také stimuluje imunitní systém, takže dochází k uvolňování imunoglobulinů a organismus je pak schopen účinněji bojovat s bakteriemi a viry.
Proč je pro zlepšení imunity tak důležité, abychom se saunovali pravidelně každý sedmý den?
To je dáno poločasem účinku imunoglobulinu A, který se při saunování vyplavuje do těla a chrání sliznice dýchacích cest před průnikem infekce. Po šesti dnech ale jeho ochranný účinek slábne, proto je potřeba sedmý den jeho hladinu opět zvýšit pobytem v horkovzdušné lázni.
V čem se liší různé typy saun - klasická finská, pára, biosauna, infrasauna - co se týče působení na organismus? A která z nich je nejvhodnější pro děti?
Pro horkovzdušnou lázeň, které Finové říkají sauna, stejně jako pro parní lázeň je typické intenzivní fyzikální prostředí. Všechny ostatní teplodárné objekty typu biosauny, aromasauny, heim sauny a podobně ho neposkytují. A infrasauna není sauna, ale pouhá kabina se zářiči infračervených paprsků s mírným a zdlouhavým tepelným působením, které se sauně vůbec nevyrovná. Jak tyto pseudosauny působí na děti, není dostatečně známo, ale pobyt v nich ani dětem dozajista neuškodí. Posílení imunity od nich ale nečekejme.
Tvrdíte, že saunování je prostředek i k mravní výchově dětí. Jak to myslíte?
Morálně-volní výchova spočívá ve výcviku k sebeobsluze při oblékání a k hygienickým návykům. Děti se také učí vyrovnat se s neobvyklým prostředím, zbavují se strachu z horka i chladu, ze studené i tekoucí vody. Při saunování se setkávají s nuditou a učí se přijímat ji jako přirozenou záležitost, dále si osvojují takt, empatii a soudržnost s ostatními dětmi i dospělými. Učitelky vítají kázeň i radost, kterou dětem saunování přináší.
Děti nebo obecně lidé s jakými zdravotními problémy by se saunování měli vyhnout a jaká rizika může saunování představovat?
Zdravým lidem, tedy i dětem, saunování potíže nedělá. V zásadě platí, že v klidovém stavu chronické nemoci se sauně vyhýbat nemusí, ale při akutní nemoci nebo zhoršení chronické choroby ji vynecháváme. Obezřetnost však vyžadují chronické choroby kardiovaskulárnáho systému, především u osob nad 40 let, kde se již předpokládá arteriosklerická křehkost cév. Tito nemocní by měli vynechat nornou koupel v bazénku a jen se osprchovat vlažnou
Kdy začít? Pokud jste šťastní majitelé domácí sauny, můžete tam vzít už čtyřměsíčního zdravého kojence. S návštěvou veřejných saun se doporučuje začít později, zhruba ve školkovém věku. |