Zachrání životy stovkám pacientů, kteří si na ně nebudou pamatovat. To je úděl neonatologů, lékařů, kteří se starají o stále přibývající nedonošené děti. Nově udílená cena Purpurové srdce symbolizuje změnu. U příležitosti dnešního Mezinárodního dne předčasně narozených dětí vzdává holt a úctu zdravotníkům, bez jejichž péče by drobná miminka neměla naději.
Purpurové srdce byl původně symbol odvážných vojáků zraněných v boji. Vybrali si ho také rodiče, jejichž děti se narodily předčasně a zápasily o život. Letos se poprvé cena Purpurové srdce rozdávala českým osobnostem u příležitosti Mezinárodního dne předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu.
Rodiče potřebují nabrat sílu
V Česku propustí domů z porodnic ročně asi 400 dětí, které při narození vážily méně než kilogram. Počty předčasně narozených dětí vzrůstají: zatímco v roce 2000 se ročně rodilo kolem 5 tisíc nezralých novorozenců, dnes je to přes 8tisíc.
"Nejen rodiče nedonošených dětí, ale i širší veřejnost by se měla o náročnosti a složitosti péče i zdravotních rizicích novorozenců dozvědět co nejvíce," řekla předsedkyně sdružení Nedoklubko Lenka Novotná.
Podle ní šance miminek rostou spolu s dobrou spoluprácí neonatologů, pediatrů a informovaných rodičů. "Pozornost a psychologická pomoc by měla směřovat i na rodiče, protože čím dříve se zapojí do péče o miminko, tím rychleji se vytvoří potřebné vzájemné vazby," dodává Novotná.
Právě za práci nejen s malými dětmi, ale také s jejich rodiči a příbuznými byl Purpurovým srdcem oceněn lékař Miloš Velemínský, který stál u zrodu specializovaných center pro předčasně narozené děti, filantropka Božena Jirků, která se svou dlouholetou prací přispívá ke zlepšení situace v tomto oboru a lékařka Magdalena Chvílová-Weberová, která se zasadila o vznik poradny a horké linky pro čerstvé matky.
Stále více stále menších miminek
Podle statistik neustále stoupá počet předčasně narozených dětí, které vyžadují náročnou péči dokrotů i samotných rodin. "V posledních deseti letech se původně vytvořená kapacita v perinatologických centrech ukazuje jako nedostatečná," zdůraznil Richard Plavko z České neonatologické společnosti. Podle něho jsou potřeba nejen finance, ale také politická vůle na vybudování nového systému, který nedonošená miminka potřebují.