Rodiče péči o chrup svých ratolestí mnohdy podceňují nebo zkrátka nemají dostatek praktických informací, jak o něj správně pečovat. Věděli jste například, že v určité době kojení zubům škodí a při úrazech se nemusíte bát sami zakročit?
"V prvním půlroce života je pro dítě nejlepší klasické kojení. Ale pak začínají růst zuby a po prvním roce kojení se kazí, protože mateřské mléko obsahuje cukr. To poznáme podle zoubků v horní čelisti. Není dobré, když dítě usíná u prsu, ani opakované noční kojení. Neumím si představit matku, která v noci jde kojit a pak dítěti ještě vyčistí chrup," vysvětluje přednostka Stomatologické kliniky dětí a dospělých ve Fakultní nemocnici v Motole Taťjana Dostálová. Po roce také začínají růst stoličky a ty se vzhledem ke svému umístění hůře čistí, tudíž se často kazí.
Odborníci také radí zoubky dítěte často a důkladně prohlížet (zaměřit se na čistotu a přítomnost plaku) a při jejich čištění svým potomkům pomáhat. První návštěva stomatologa by přitom měla proběhnout v prvním roce života.
Omezit by se také měla konzumace sladkých a kyselých nápojů. "Jejich trvalé pití je horší, než když dítěti občas dopřejeme třeba dortík. Důležité složky ovoce najdeme spíše v čerstvém ovoci než džusech. Ovocné šťávy navíc obsahují velké množství cukrů a kyselin, a to dokonce i ty s označením bez přidaného cukru," pokračuje profesorka Dostálová. Řešením je například čaj s příjemnou chutí, ale bez kyselin a cukrů.
Ven a zpátky
V dětském věku ale strašákem není jen kazivost či nevhodné čištění zubů, ale také úrazy. Ty vážnější mohou znamenat dlouhodobý hendikep a nejdůležitější je u nich včasné zahájení léčby. Pokud se zaměříme na nejběžnější druhy nehod, většina z nás se někdy setkala s "klasickým" vyražením zubu. Málokdo ale ví, že se situace ještě dá jednoduchým způsobem zachránit.
"Vyražený zub prostě vraťte na místo. Strčte ho zpět do rány, i kdybyste ho přesně nesrovnali. Předtím ho alespoň lehce očistěte. A pokud už ho z nějakého důvodu nevrátíte, uložte ho do vlhka a dorazte s ním k lékaři. Ale nejdůležitější je to udělat včas - při jeho navrácení do půl hodiny je prognóza asi devadesát procent, po jedné hodině už padesát a šance na obnovení se časem rychle snižuje," radí primář kliniky Milan Hubáček. Tento postup ale nefunguje v případě, kdy je poškozen samotný kořen zubu.