Kortikosteroidy zpomalují růst dětí, varuje studie

17. 7. 2014 12:00
Inhalace kortikosteroidů zachraňuje děti s astmatem, podle některých studií má však vedlejší účinky v podobě zpomalení růstu.
Inhalace kortikosteroidů zachraňuje děti s astmatem, podle některých studií má však vedlejší účinky v podobě zpomalení růstu.

Děti trpící astmatem, které používají inhalátory s kortikosteroidy, rostou pomaleji. Průměrně bývají za svými vrstevníky "pozadu" o půl centimetru, ale toto zpomalení se týká jen období prvního roku po začátku užívání léků, tvrdí nová studie.

Odborníci z brazilské University of Rio Grande spolu s kanadskými kolegy provedli několik výzkumů, při kterých přišli na to, že během prvního roku vdechování kortikosteroidů sledovaní pacienti vyrostli zhruba o půl centimetru méně. Na základě nových zjištění vědci doporučili lékařům, aby malým astmatikům předepisovali nejmenší možnou dávku léků.

"Zjistili jsme, že děti denně inhalující kortikosteroidy během prvního roku jejich užívání vyrostou přibližně o půl centimetru méně. V následujících letech ale centimetry nepřibývají. Benefity léčby navíc převažují nad vedlejšími účinky léčby," uvedl podle serveru Telegraph Lin-ťie Čang z University of Rio Grande.

Obezřetnost na místě

V první fázi výzkumu se vědci zaměřili na téměř devět tisíc astmatických dětí i kontrolní skupinu zdravých jedinců a porovnávali jejich růst. Ve druhé fázi pak vycházeli z výsledků více než dvaceti studií zaměřených na problematiku léčby kortikosteroidy a vývoje pacientů. "Doporučujeme lékařům, aby předepisovali jen minimální dávky těchto léků, dokud nebudeme vědět víc a neprovedeme další výzkumy. Růst by se měl pečlivě zaznamenávat u všech dětských pacientů s astmatem, kteří inhalují," doporučuje spoluautorka výzkumu Francine Ducharmeová z University of Montreal v Kanadě.

Vliv kortikosteroidů na růst dětí je znám delší dobu, neustále se však mění závěry studií. Již před čtrnácti lety v magazínu New England Journal of Medicine vyšla analýza výzkumné skupiny pro léčbu dětského astmatu, která dokonce uvádí ještě viditelnější zpomalení růstu. Vycházela však z údajů některých krátkodobých klinických studií (do jednoho roku). Ty pozorovaly zpomalení růstu léčených dětí o 1 až 1,6 centimetrů za rok. Mechanizmus působení však není znám.

Miliony pacientů

Po celém světě astmatem trpí miliony dětí, u nichž lékaři v první řadě volí právě léčbu kortikosteroidy. Jde o nejúčinnější léky proti astmatu, které snížily počet úmrtí, hospitalizací a záchvatů pacientů.

Podle pneumoložky Martiny Vašákové z pražské Thomayerovy nemocnice je astma léčitelné, ale nedá se zcela vyléčit. Kortikoidy při jeho léčbě hrají nezastupitelnou roli: "U pacientů s astmatem, většinou doživotně musíme tlumit přehnanou reakci dýchacích cest (zúžení průsvitu průdušek s pískoty, zvýšená produkce hlenu) na různé podněty. To znamená, že většina astmatiků nemusí mít vůbec žádné potíže, ale musí být adekvátně léčeni. Základem léčby jsou inhalačně aplikované kortikoidy."

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ