Náročná kariéra? Matka na plný úvazek

14. 11. 2016 14:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Dokážou se hodiny bavit o porodech či prdících. Rodina je pro ně všechno. A práce mají nad hlavu, přestože do zaměstnání nechodí. Ženy v domácnosti. Prožívají mateřský teror, nebo těžkou pohodu?

Na sporáku bublá hovězí vývar, místnost voní aroma svíčkou střiženou se saponátem. Sem a tam pobíhají tři děti, přesto se podlaha leskne čistotou. "Jako psí kulky, viďte," rozesměje se Karolína z pražských Stodůlek, matka Kláry (11), Sofie (9) a Pavlíka (5). Na podlahu je prý pedant. Během vyprávění si nesedne: utře Pavlíkovi zadek, zamíchá polévku, vyndá nádobí z myčky, zkontroluje kuřecí stehna v troubě i Sofiin domácí úkol.

Karolína je již téměř dvanáct let ženou v domácnosti. Po třech rodičovských dovolených zůstala doma. Dopoledne zvelebuje pronajatý byt, vaří, uklízí, chodí cvičit. Když vyzvedne odpoledne syna ze školky a dcery ze školy, rozveze je na kroužky. "Nezastavím se, povinností je hodně," povzdechne si štíhlá tmavovlasá třicátnice, načež sebere z podlahy pár drobků. Za chvíli přijde domů manžel Pavel, řidič autobusu. Vše musí být jako ze škatulky.

Nepatří mezi paničky ze "satelitů", které se nechávají vydržovat od milionářů. Její plat by se do rodinného rozpočtu hodil. "Ale neměla bych čisté svědomí vůči dětem, chci se jim naplno věnovat. Chci, aby žily v pěkném domově," vysvětluje Karolína. A také přiznává, že se bojí jít do práce. Připomíná to situaci, kdy sice máte v šuplíku řidičák a v garáži auto, ale stejně se neodvážíte sednout za volant. "Hned po vystudování střední ekonomické školy jsem otěhotněla. Nemám praxi, řadu věcí jsem zapomněla, navíc mám tři děti, které jsou často nemocné. Těžko by mě někdo zaměstnal."

Z extrému do extrému

To tě baví, být pořád doma? Takhle se zahrabat, slýchají občas od svého okolí. Ony to ale neřeší, rodina je naplňuje, je to smysl jejich života. Jsou ženami v domácnosti. Dlouhodobě. Počet těchto hospodyněk poslední roky stoupá (viz Žen v domácnosti přibývá). Proč? Podle psychiatričky Jarmily Klímové může být důvodů několik. "Tyto ženy jsou přesvědčeny, že největší hodnotou je hodnota mateřství, vždyť i jejich maminky a babičky byly doma s dětmi. Nebo se naopak chtějí transgeneračnímu nastavení vzepřít, protože jejich máma se jim nevěnovala. Řeknou si: A já to pro své děti udělám jinak! A přeženou to do druhého extrému," řekla pro TÝDEN Klímová.

Muži jsou povětšinou rádi, když se jejich družka zapojí po rodičovské dovolené zpět do pracovního života. Pak jsou ale také chlapi z kategorie macho. "Chtějí mít svou ženu pod kontrolou a nejbezpečnější je ženská u plotny, že? Tyto ženy tomu vyhoví, třeba proto, že nechtějí čelit žárlivým scénám," upozorňuje psychiatrička.

A v neposlední řadě, některé dámy jsou pohodlné. Také máte kamarádku, která vám líčí, jak nemá čas ani udělat si kávu, a přitom je aktivní na sociálních sítích či webech o mateřství? (Viz Slovníček internetové matky.) Čtěte TÝDEN!

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTETE V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE NYNÍ V PRODEJI.

Autor: Lucie MacháčováFoto: ČTK , Horázný Josef,Štěrba Martin

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ