Novorozenců pod vlivem drog přibývá, varuje studie

20. 6. 2014 15:38
Novorozenců závislých na opiátech v části Spojených států výrazně přibývá (ilustrační foto).
Novorozenců závislých na opiátech v části Spojených států výrazně přibývá (ilustrační foto).

Miminek narozených s drogovou závislostí přibývá. Tedy alespoň v Massachusetts, kde se loni narodil zhruba každý sedmnáctý novorozenec z tisíce s narkotiky v krvi. Organismus čerstvě narozených dětí zde trápí heroin a různé opiáty až třikrát více než v dalších amerických státech.

Loni se v Massachusetts narodilo 1300 dětí s narkotiky v krvi, což je třikrát větší počet než byl před dvěma roky národní průměr podle starších dat Agentury pro zdravotnický výzkum a kvalitu.

Nyní jde v Massachusetts zhruba o každého sedmnáctého novorozence z tisíce, píše deník Boston Globe, který se odvolává na údaje 42 místních nemocnic. Důvodem nelichotivého stavu je podle některých odborníků skutečnost, že lékaři předepisují pacientům opiáty častěji, než by měli, a v oblasti větších měst panuje nedostatek míst v odvykacích zařízeních. Na detox se tak zdaleka nedostanou všichni závislí, kteří ho potřebují. Dealeři se navíc pečlivě starají o přísun levného heroinu.

Stoupá také zneužívání oxykodonu (jiným názvem OxyContin), což je opiový lék proti bolesti často zneužívány narkomany. "V našem regionu je počet těhotných žen závislých na opiátech mnohem vyšší než kdekoli jinde v zemi," potvrdil neonatolog Alan Picarillo ze zařízení UMass Memorial Healthcare.

Zatajování

Stát zdravotníky vyzývá, aby podobné případy nahlašovali, čemuž se někteří z nich vyhýbají. Mnohdy totiž nechtějí, aby matka o dítě přišla. Navíc se na drogy v krvi dítěte přijde při výraznějších projevech. Je tedy možné, že některé případy pozornosti lékařů uniknou.

Alarmující vzestup je podle statistik problémem celé Nové Anglie, v Maine a Vermontu počet narozených dětí pod vlivem drog stoupl za poslední desetiletí dokonce desetkrát. Mnoho nemocnic ani nemá žádné příručky či doporučení o tom, jak s takovými dětmi standardně zacházet.

Šetrná péče

Závislý novorozenec se potýká s pocením, sliněním, poruchami dýchání, spánku, třasem, kýcháním a dalšími projevy. Poslední zpráva českých pediatrů z Fakultní nemocnice v Motole z roku 2009 nezná přesný počet těhotných závislých žen, ale uvádí, že jejich novorození mají vyšší výskyt vrozených vývojových vad i syndromu náhlého úmrtí novorozence. Komplex příznaků způsobených drogou nese název novorozenecký abstinenční syndrom (NAS) a vyskytuje se u 50 až 90 procent dětí matek užívajících v těhotenství opiáty.

Nejdříve NAS nastupuje u novorozenců toxikomanek závislých na heroinu, a to během 24 hodin po porodu. Tíže abstinenčního syndromu závisí na délce závislosti matky a intervalu od aplikace poslední dávky drogy do porodu (je vyšší, pokud byla poslední dávka do 24 hodin před porodem).

Lékaři po porodu začínají terapií, která spočívá v ošetřování dítěte v tichém, tmavém prostředí. Manipulace s novorozencem musí být velmi šetrná a jeho strava by měla obsahovat hodně kalorií (podává se v kratších intervalech a nižších dávkách).

V Česku drogy zneužívá sto až dvě stě rodiček, celosvětově představují podle neonatologa Jiřího Zacha porody narkomanek 5 až 10 procent porodů.

Další čtení

Za zřícení budovy v centru Prahy uložil soud podmínku a zákaz činnosti

Domácí
28. 4. 2025

MZe od úterý ruší hraniční kontroly s Rakouskem kvůli slintavce a kulhavce

Domácí
28. 4. 2025

Litvínovská rafinérie Orlen Unipetrol začala zpracovávat ropu ze západu

Ekonomika
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ