Plešatá Barbie pro pacientky po chemoterapii putovala do Polska

31. 7. 2013 15:00
Plešatá Barbie má nemocný dětem ukázat, že jsou krásné i bez vlasů.
Plešatá Barbie má nemocný dětem ukázat, že jsou krásné i bez vlasů.

Má ideální postavu, boty na vysokém podpatku a růžové šatičky, chybí jí ale vlasy. Podle listu Gazeta Wyborcza jde o speciální sérii panenky Barbie po chemoterapii, se kterou si v Polsku hrají jedině malé pacientky onkologického oddělení v nemocnici ve městě Bydhošť (Bydgoszcz) na severu Polska.

"Když jsme se dozvěděli, že takovéto barbíny vznikly, napsali jsme (výrobci) Mattelu a požádali o jednu," řekla mluvčí polské kliniky Marta Laskaová. "Na odpověď jsme čekali od února do června, ale vyplatilo se to," dodala."

Původní panenka, kterou Mattel vyrobil. Na snímku stojí: "Každý den se 46 dětí dozví, že mají rakovinu. Povězme jim, že jsou krásné".Výrobce hraček věnoval dětské onkologii v této nemocnici 12 panenek z limitované série, které není možné zakoupit v obchodech a ani na internetu. Klinika ale musela podepsat slib, že žádnou z barbín jménem Ella neprodá.

Mattel na svém Facebooku uvedl, že tuto Barbie prodávat nebude, neboť poputuje přímo do rukou dětí. Tato verze celosvětově známé hračky má vedle kabelek a šatů jako doplňky také paruky.

Nápad maminek 

Za nápadem vyrábět panenku bez vlasů stojí dvojice Američanek Beckie Sypinová a Jane Binghamová, které v prosinci 2011 založily na Facebooku kampaň s názvem "Krásná a bezvlasá Barbie! Uvidíme, zda to dokážeme". Jejich děti se totiž s vypadáváním vlasů po chemoterapii přímo setkaly, buď přímo u sebe, nebo u svých rodičů, vysvětlil portál worldcrunch.com. Stránky na této sociální síti si po získání 150.000 kladných reakcí Mattel všimnul a přislíbil hračku do roka vyrobit.

Existenci takové panenky oceňuje psycholožka Magdalena Wojtkiewiczová, která na onkologickém oddělení v Bydhošti pracuje. "Co je mimořádně důležité je to, že dítě zná jméno nemoci a že léčba se nazývá chemoterapií a víceméně také její vedlejší účinky. Zde právě může být panenka užitečná," řekla psycholožka.

Wojtkiewiczová lituje, že panenka nebude běžně v prodeji. "Proč ne? Tato nemoc může postihnout kohokoli. Je součástí života. Měli bychom toto tabu prolomit," dodala s tím, že bezvlasá Barbie by mohla být v regálech obchodů klidně vedle Barbie ve svatebních šatech.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ