Většina lékařů se shoduje v tom, že odsouvání prvního těhotenství do stále vyššího věku zvyšuje zdravotní komplikace a snižuje šance na přirozené početí. Jiného názoru jsou však sociologové z Texaské univerzity. Podle nich je ideální věk pro prvorodičku 34 let.
O studii sociologů z Texaské univerzity v americkém Austinu píše server U lékaře (Ulekare.cz). Ve 34 letech podle nich dosahuje většina žen ideální rovnováhy mezi dobrým zdravotním stavem a materiálním zabezpečením. Pro mladší ženy je podle nich obtížné správně skloubit mateřství a kariéru, což se může projevit nejen materiálním nedostatkem, ale v důsledku i zdravotními problémy matky a jejího dítěte.
Třicátnice podle sociologů dbají nejvíce na své zdraví a jsou mnohem zodpovědnější i ke zdravotnímu stavu budoucího dítěte. Navíc bývají často v lepší fyzické kondici než ženy osmnáctileté nebo dvacetileté prvorodičky.
Lékaři: Po 35. roce začíná být pozdě
Pro mnohé bezdětné třicátnice to může znít jako rajská hudba. Ještě mám čas... Ale lékaři varují. Podle nich je 34. rok už skoro nejzazším termínem pro početí prvního potomka. Ačkoliv mnozí velmi dobře chápou důvody odsunu - kariéra, hledání vhodného partnera, materiální zajištění - doporučují začít přece jen dřív.
Po 35. roce klesá hladina estrogenu a snižuje se pravděpodobnost otěhotnění, zároveň také narůstá například riziko onemocnění rakovinou prsu. Gynekologové v současné době uvádějí jako optimální věk pro početí prvního potomka 25 až 29 let.