Pomůcky a kurzy
Propadá vaše dítě z cizího jazyka? Tipy, jak se s ním učit
08.05.2016 11:30
Vysvědčení je před námi. Pro spoustu dětí bude nejen obdobím radosti díky blížícímu se období prázdnin, ale pro některé bohužel i příčinou stresu. Zvláště v případě cizích jazyků spousta rodičů tápe, jak se s dítkem učit, a neomezovat se pouze na "biflování" anglických (či jiných) slovíček. Pokud vám to vaše nepřinese zrovna samé jedničky, nezoufejte.
Přinášíme několik tipů na to, aby si vaše ratolest na konci roku odnesla na vysvědčení nejen zářivý úsměv, ale i zlepšení svých jazykových schopností. Miloslav Tlamicha, senior metodik z jazykové agentury Skřivánek, vám prozradí několik tipů:
1) Technické pomůcky:
E-learning
On-line platformy umožňují trénink všech jazykových dovedností, tj. poslechu, čtení, psaní i mluvení, výhodou je automatické vyhodnocení cvičení, možnost opravy, součástí jsou i testy či statistiky. "U on-line formy studia je však důležitá vysoká motivace, jinak studenti u čistě on-line výuky často dlouho nevydrží," upozorňuje Miloslav Tlamicha a dále dodává: "Pak se nabízí možnost tzv. blended kurzů, kde se jedná o spojení 'živé' a on-line výuky, která může mít podobu buď klasické docházky, nebo může probíhat prostřednictvím virtuálního kurzu, kupříkladu pomocí Skypu nebo jiného on-line komunikačního nástroje."
Mobilní aplikace
Mobilní aplikace jsou velmi populární a určitě i vaše dítě jich má ve svém telefonu hned několik. Jsou často založeny na principu hry. Student například každý den automaticky obdrží jedno slovíčko či frázi, kterou si osvojí, tím sbírá body, postupuje z úrovně do úrovně atd.
2) Jazykový pobyt / pobyt v cizí zemi:
V případě starších dětí se otevírají také další možnosti. "Jako vůbec nejefektivnější forma výuky se prosazují jazykové pobyty, kde je student 24 hodin denně ponořen do cílového jazyka a kultury," vysvětluje Miloslav Tlamicha. Pokud jste žádný pobyt narychlo nesehnali, nezoufejte a spojte příjemné s užitečným. Studuje-li vaše ratolest němčinu, můžete o jarních prázdninách vyrazit na rodinný výlet do Rakouska, nebo naopak si procvičit angličtinu v rámci objevování krás Londýna.
3) Jazykové kurzy:
Jazyková škola
Pro většinu z nás a pro děti obzvláště je nejoblíbenějším prostředkem, jak se naučit či prohloubit znalost cizího jazyka, výuka v jazykové škole. Miloslav Tlamicha radí: "Při jejím výběru se zaměřte na metody výuky, které škola nabízí. Výuka by měla především povzbuzovat k aktivitě a inspirovat k vlastnímu úsilí. Dále by vám měla garantovat pokroky - dokáže vámi vybraná škola přesně definovat, do jaké míry se jazyková kompetence zlepší za půl roku, za rok, za dva roky?"
Zážitkové kurzy
V poslední době jsou velkým trendem kurzy probíhající mimo klasické výukové prostředí, jejichž cílem je učit se jazyk prostřednictvím co nejvíce smyslů, a to ve spojení se zajímavou a zábavnou aktivitou, jako je např. angličtina s jógou, výlet do zoo, plavba na parníku, cyklovýlet, návštěva historického centra či "hon za pokladem".
4) Obklopte jej jazykem:
Pokud daný jazyk ovládáte, komunikujte se svým synem či dcerou v tomto jazyce - například si stanovte, že každou sobotu od 10 do 11 budete hovořit jen anglicky. Budete tak simulovat reálné situace a dítě se do jazyka lépe dostane. Neopravujte ovšem zbytečně mnoho jeho nepřesností. Je důležité, aby se hlavně rozmluvilo. Miloslav Tlamicha nabízí několik tipů:
- Můžete spolu sledovat filmy a seriály (na začátku s českými titulky, pak s cizojazyčnými a nakonec bez nich), poslouchat rádio (např. BBC nebo písničky) nebo si pustit audioknihu. Tím lze trénovat porozumění mluvenému slovu a osvojení správné výslovnosti.
- Čtením v cizím jazyce si rozšiřujeme slovní zásobu a upevňujeme větnou skladbu. Na trhu existuje celá řada zjednodušené četby dle aktuální jazykové úrovně. Pokud víte, že má vaše dítě rádo například fantasy či detektivky, jistě nebude problém nalézt knihu v jeho oblíbeném žánru. Při četbě je důležité porozumět hlavní myšlence, nikoliv naprosto všemu, takříkajíc slovo od slova. Další možnost pak představují časopisy, které jsou rovněž k dostání v několika jazykových úrovních. A to i pro začátečníky, jejichž součástí je český slovníček obtížnějších výrazů.
Ideálním řešením je samozřejmě kombinace všech výše popsaných metod, ale berte v potaz individuální možnosti svého dítěte. Nechcete mu přeci cizí jazyk zošklivit. Na škodu rovněž nebude, když se vašemu dítěti nabídnete, že ho přezkoušíte vždy, když bude třeba. Opora v rodině je důležitá. Při učení cizího jazyka platí možná více než kdekoliv jinde ono známé a otřepané "Bez práce nejsou koláče".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.