Studenti, kteří stráví ve škole rok navíc, mívají podle dánských vědců prokazatelně vyšší IQ, než kdyby studovali o rok méně. Z výsledků jejich výzkumu prý vyplývá, že pouhých deset měsíců vede ke zvýšení inteligence o čtyři body. Podle serveru BBC je to další důkaz, že vzdělávání na škole má klíčový vliv na to, jak "chytře" si povedeme v životě.
Norský statistický úřad a univerzita v Oslu se společně podívaly, jak se změnila inteligence dospívajících Norů od doby, kdy byla prodloužena povinná školní docházka o dva roky. Oproti padesátým letům totiž současné generace opouští střední školu až v šestnácti letech.
Co je to IQ: |
Inteligenční kvocient neboli IQ je ukazatel rozumových schopností a znalostí v poměru k dané populaci. Za průměrné je označováno IQ 100. IQ většiny lidí se pohybuje v hodnotovém rozpětí 90 a 110 bodů. Zdroj: Mensa ČR |
Norsko má navíc možnost nahlédnout do dlouhodobých statistik vývoje inteligence u mladých mužů, kterým byly tyto hodnoty měřeny při vstupu do armády. Od roku 1972 se tak podle průzkumu, zveřejněného v odborném časopisu Proceedings of the National Academy of Science, zvýšila průměrná výše IQ o čtyři body.
"Zajímavé je, že neobvyklý nárůst inteligence byl zaznamenán poté, co byl zaveden další rok povinného studia," tvrdí autoři výzkumu. Podle kritiků se ale může jednat o takzvaný Flynnův efekt, podle kterého se zvyšuje inteligence v celé společnosti. Příčina tohoto jevu je zatím neznámá - může jít o vliv vzdělávacího systému, lepšího životního stylu, ale také o to, že lidé mají více zkušeností s nejrůznějšími testy včetně těch, které měří IQ.
Jak upozorňují odborníci z Pražské pedagogicko-psychologické poradny, měření inteligence může být zavádějící a jednotlivé metody mohou dojít k velmi různým číslům. Navíc ani nadprůměrně vysoká inteligence nezaručuje, že člověk dosáhne potřebného vzdělání. Jak upozornil průzkum v dubnovém vydání Proceedings of the National Academy of Science, o výši inteligence totiž nerozhoduje jenom vzdělávání, ale také motivace k učení se nových věcí a píle.
Jak vzdělávání mění mozek: |
V říjnovém vydání časopisu Nature uveřejnila University College London výzkum, který mapoval rozvoj mozku při kontinuálním vzdělávání. Podle vědců se během studia zvětšuje zejména část mozku, která odpovídá verbálním schopnostem a motorickým ovládáním ruky. "Nejdříve jsme si mysleli, že je to chyba v měření, že se studenti nedostatečně soustředili. Ale když se tyto výsledky objevily u většiny studentů, začali jsme s touto informací pracovat," řekla serveru BBC vedoucí studie Cathy Priceová. |