Nemel a jez! Podobnou výtku zná většina z nás už z mateřské školy. Učitelky nás učily "dobré chutnání a už žádné povídání". Jenže podle nejnovějších studií na to šly tenkrát špatně. Britští vědci při sledování pětatřiceti tisíc dětí zjistili, že nezávazná konverzace při jídle svědčí o kulturnosti rodiny, ale navíc velmi prospívá dětem. Ty z nich, které s rodiči konverzují při jídle, se dokážou nejlépe vyjadřovat a cítí se sebevědomě při hovoru na veřejnosti a ve škole.
"Samozřejmě rodiče by měli mluvit s dětmi co nejvíce. Je výhodné, aby se děti naučily jíst pomalu a třeba u toho i hovořit," řekl televizi Barrandov psycholog Karel Humhal. Děti se pak díky častým a pravidelným hovorům budou cítit sebevědomě i při projevech na veřejnosti nebo ve škole.
"Změnil se životní styl a dneska je docela běžné, že rodiče se vidí s dětmi ráno při odchodu do školy a potom večer, když je ukládají do lůžka, takže tam společný večer je něco zázračného," shrnuje životní styl mnoha rodin Humhal.
A taková komunikace je výhodná i z jiných směrů. Čím totiž člověk jí pomaleji a čím víc rozmělní stravu, tím spíš dosáhne pocitu nasycení a nepřejí se.