Jedna z nejprodávanějších dětských hraček je pro mladé dívky i jednou z nejnebezpečnějších. Podle australské studie rodiče vštěpují dcerám špatný ideál prostřednictvím obdivované panenky Barbie. Nejohroženější skupinou jsou podle odborníků děti ve věku od pěti do osmi let. Firma Mattel, výrobce hračky, se proti nařčení brání.
Je krásná, její tělo nemá ani gram tuku a společnost jí dělá dokonalý partner Ken. Krasavice Barbie je pro mnoho mladých slečen pravým ideálem. Podle výzkumu se však panenka stala nevhodnou hračkou pro dívky.
Studie prokázala, že samotné hraní si s panenkou ovlivňuje dětské představy o správné postavě.
"Nedávejte svým dětem barbínky. Hraní s nimi je vede k myšlenkám být co nejštíhlejší," varují výzkumníci. Promluvili si se 160 dívkami ve věku od pěti do osmi let, které spadají do nejkritičtějšího věku; většina z nich už ve svém útlém věku vnímá velmi štíhlé tělo jako ideální postavu.
K závěrům studie se vyjádřila i expertka na mezinárodní vnímání těla Marika Tiggemannová: "Koupi Barbie v takto mladém věku rodičům nedoporučuji," uvedla expertka s tím, že pokud už rodiče dcerám panenku pořídili, měli by jim více vštěpovat myšlenku, že být krásná není všechno. Podle expertky Tiggemannové si děti myslí, že vzhled je nejdůležitější, tudíž být štíhlá je super a tuk je špatný.
Proti výtkám na adresu plastikové krasavice se ohradila firma Mattel. Firma nedávno vydala řadu barbínek s různými typy postav, takzvané Barbie s křivkami. To Tiggemannová kvituje; podle ní je upravená Barbie dobrým začátkem, ale ještě se musí udělat víc.
Panenka Barbie se dostala na trh v roce 1959. "Matkou" panenky je Ruth Handlerová, jež ji vytvořila před mnoha lety pro svou dceru Barbaru, po které panenku také pojmenovala. Po pár letech se stala Barbie světově nejznámější a nejprodávanější panenkou na trhu.