Průměrné moderní dítě se denně aktivně hýbe pouhých 20 minut. Dívky navíc nevnímají sport jako atraktivní. Alespoň to platí o populaci anglických školáků. Podle psychologů v tom hrají roli především jejich zájmy a rodiče, kteří je ke sportu nevedou. Částečně to prý mohou změnit televizní přenosy sportovních utkání, jež děti inspirují.
Stali se z nich hrdinové a legendy. Jejich plakáty visí v mnoha dětských pokojíčcích. Řeč není o hvězdách showbyznysu, ale profesionálních sportovcích, jako jsou Rafael Nadal, Lionel Messi nebo Jaromír Jágr. Právě oni dokážou ke sportu přimět i děti, které nemají k fyzické aktivitě vřelý vztah.
A vypadá to, že takových školáků je opravdu hodně. Podle průzkumu britské Newcastle University sportuje denně průměrné devítileté dítě kolem dvaceti minut, ideální by přitom byl trojnásobný čas. Dívky jsou dokonce ještě méně aktivní než chlapci, protože jim sportování nepřipadá jako atraktivní trávení volného času. K počítači si raději sedají také potomci starších rodičů než těch mladších.
"Čekali jsme, že počet neaktivních dětí bude vysoký, protože fyzická aktivita dětí každým rokem klesá. Ale nečekali jsme, že v takové míře ovlivňuje skupinu osmiletých," řekl vedoucí průzkumu Mark Pearce na serveru BBC.
Anketa:
Myslíte si, že má cenu zakazovat dětem koukání na televizi?
Neomezená televize
Přestože se původně odborníci chtěli podívat na to, jak porodní váha ovlivňuje pozdější sportování, zjistili, že tato okolnost nehraje žádnou roli. Mnohem důležitější je postoj rodičů, jejich vzdělání a fakt, zda děti navštěvují nejrůznější kroužky. Vědci se podívali i na to, jak se odráží na fyzické aktivitě zákaz televize.
K jejich překvapení se u méně aktivních dětí restrikce sledování televizních pořadů projevila tak, že se začaly hýbat ještě méně. Podle Pearce se zde mohou projevovat pozitivní aspekty sportovních přenosů. Pokud děti vidí úspěšného fotbalistu, ztotožní se s ním a je možné, že ho budou po skončení utkání napodobovat, řekl pro BBC.
Ozývají se však hlasy, které před podobnými tvrzeními varují. "Povolit dětem neomezené sledování televize je problematické. Je diskutabilní, zda by je to motivovalo k větším fyzickým výkonům," píše tým odborníků z National Health Services ve svém prohlášení.