Srdeční monitoring na dálku začal v Česku hlídat i dětské pacienty

19. 3. 2014 15:15
Emma s rodiči.
Emma s rodiči.

Každý rok se v Česku narodí osm stovek dětí s vrozenou srdeční vadou. V některých případech je onemocnění tak závažné, že je třeba dětské pacienty sledovat na dálku a neustále kontrolovat činnost jejich srdce. K tomu slouží nejnovější technologie, kterou jako první ve střední Evropě začali u svých dětských pacientů používat odborníci v Dětském kardiocentru ve Fakultní nemocnici v Motole.

Když bylo Emmě Gräfové dvacet měsíců, došlo u ní k první zástavě srdce. Nyní šestiletá dívenka má totiž v srdci nezhoubný nádor, který způsobuje poruchu srdečního rytmu, a je proto nutné činnost jejího srdce neustále sledovat. Nádor příliš neroste a jeho operace by byla riskantní, proto jej lékaři neodstranili a Emmě implantovali kardioverter-defibrilátor neboli ICD (přístroj používaný k léčbě srdečních arytmií a prevenci náhlé srdeční smrti).

Dětských pacientů se závažným srdečním onemocněním je však více a právě jim má pomoci nový monitorovací přístroj. Emma ho loni získala jako první. "Dcera má vážné onemocnění srdce, u něhož jí hrozí kdykoliv zástava a pro které jí byl implantován defibrilátor. Proto musí být pod neustálým dohledem. S přístrojem MyCareLink jsme o mnoho klidnější, protože víme, že činnost jejího srdce je pravidelně sledována lékařem," uvedla matka Emmy.

Jistota na dálku

Pacientský monitor získává informace z implantovaného přístroje a posílá je prostřednictvím mobilní telefonní sítě na zabezpečené úložiště na internetu, kde ho má k dispozici ošetřující lékař; ten může pacienty na dálku hlídat a v případě potřeby také změnit léčbu nebo rychle zasáhnout. Doba potřebná pro diagnostiku se tak snižuje až o 79 procent.

Přístroj MyCareLink, který hlídá srdce dětských pacientů.V praxi to vypadá tak, že signál z ICD neustále přechází pomocí bezdrátové technologie do zařízení, které funkci jejího srdce vyhodnocuje. Tento způsob tak urychluje práci odborníků, omezuje počet návštěv u lékaře a především upozorňuje na blížící se nebezpečí či změny v srdeční aktivitě.

Konec dojíždění

"Ošetřujeme dětské pacienty s kardiostimulátory a implantabilními defibrilátory z celé republiky, i ty s velkými dojezdovými vzdálenostmi. Mohou být v kontaktu s lékařem, aniž by museli osobně jezdit k nám do Prahy. Čas strávený pravidelnými kontrolami dokážeme redukovat až o 60 procent, čímž výrazně stoupá efektivita léčby," říká profesor Jan Janoušek, vedoucí primář Dětského kardiocentra Fakultní nemocnice v Motole.

"Zatím tuto technologii poskytujeme šesti pacientům s ICD," uvedl pro server TÝDEN.CZ dětský kardiolog Peter Kubuš. "Chceme tuto technologii dále rozšiřovat," dodal Janoušek.

Péče o dětské pacienty se srdečními vadami se u nás za poslední roky výrazně zlepšila. Zatímco se chirurgická úmrtnost takto nemocných ještě v roce 1980 pohybovala kolem deseti procent, dnes je to méně než jedno procento.

Autor: Markéta BajerováFoto: archiv , Medtronic

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025

Před Rudolfinem otevřou scénu ke zhlédnutí úvodního koncertu Pražského jara

Kultura
11. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ