Stres dělá z dětí těhotných žen leváky, naznačil ultrazvuk

3. 6. 2014 12:42
Matčin stres ovlivňuje plod v děloze (ilustrační foto).
Matčin stres ovlivňuje plod v děloze (ilustrační foto).

Těhotné ženy přenášejí stres také na své očekávané potomky. Na tom není nic překvapivého. Podle výzkumu britských univerzit ale děti vystresovaných matek používají v děloze častěji levou ruku. Zůstane jim to?

Lékaři z univerzit v Durhamu a Lancasteru matkám v očekávání jednoznačně doporučují stres během těhotenství odbourat. "Plody v děloze vystresovaných matek používaly levou ruku častěji než ostatní," uvádějí vědci v odborném magazínu Laterality: Asymmetries of Body, Brain and Cognition. "Neznamená to, že levorukost dětem zůstane i po narození, ale během těhotenství má stres na děti vliv," dodávají.

Jedno ze sledovaných dětí, které se dotýkalo úst levou rukou. Snímek pochází ze 32. týdne těhotenství.Ke svým závěrům došli autoři výzkumu na základě desítek snímků ze 4D ultrazvuku patnácti matek v očekávání. Celkově zaznamenali přes tři stovky pohybů a dotyků dětí, které pak analyzovali. Ultrazvuky se opakovaly pravidelně mezi 24. a 36. týdnem těhotenství. Budoucí matky také museli lékařům sdělit, zda prožívaly v předchozím měsíci stres, a ohodnotit svou situaci.

Zajímavé je, že čím více byly matky vystresované, tím aktivnější leváky v děloze nosily. Jejich budoucí potomci se mnohem častěji dotýkali svého obličeje levou rukou a vykazovali znaky levorukých jedinců. Jelikož je v populaci obecně více praváků, lékaři tyto rysy očekávali také u rostoucích plodů. Také gynekologové u drtivě většiny nenarozených dětí častěji zaznamenávají používání pravé ruky.

Děloha nerozhoduje

"Naše pozorování naznačuje, že stres může mít vliv na chování plodu v děloze a jeho lateralitu. Je proto třeba stresové spouštěče v těhotenství snižovat, například dřívějším ukončením stresujícího zaměstnání, účastí na relaxačních kroužcích a spoluprací celé rodiny. Možná by se mohlo zdát, že dítě používající levou ruku v děloze zůstane levákem, ale tak to není. Jde pouze o dočasný následek," vysvětluje autorka studie Nadja Reisslandová z Durhamské univerzity.

O leváctví tedy těhotenství nerozhoduje. Podle vědců jsou někteří lidé geneticky předurčeni k tomu, kterou ruku během života používají. Existují však případy, kdy se praváci změnili na leváky a naopak.

Autor: Markéta BajerováFoto: Shutterstock , Dr Nadja Reissland/Durham University

Další čtení

ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Hudba, příběhy a nový singl: Zea zazpívala na talk show ve Varech

Kultura
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ