Televize v dětském pokoji? Kila navíc, varují odborníci

5. 3. 2014 14:42
Televize podle všeho do pokojíčků dětí nepatří (ilustrační foto).
Televize podle všeho do pokojíčků dětí nepatří (ilustrační foto).

Děti, které spaly v pokoji s televizorem, každý rok oproti ostatním přibíraly na váze průměrně o půl kilogramu, což se v následujících letech nelichotivě projevilo. Odborníci ze Spojených států proto rodičům radí odstranit "tloustnoucí" zařízení z pokojíků svých ratolestí.

"Již delší dobu víme, že se sledování televize odráží na váze dětí, ale chtěli jsme zjistit, zda ji ovlivňuje také přítomnost tohoto zařízení v jejich pokoji," uvedla doktorka Diane Gilbert-Diamondová z americké Dartmouth College, která studii vedla.

Vědecký tým podle agentury Reuters vycházel z toho, že televize může narušovat spánek, jehož nedostatek je prokazatelně spojen s přibýváním na váze. Nadváhou nebo obezitou přitom trpí až třetina amerických dětí a mladistvých.

Roky a kilogramy

Odborníci vycházeli z již probíhajícího výzkumu amerických teenagerů. Ten začal v roce 2003 a zapojilo se do něj šest a půl tisíce jedinců, kterým v té době bylo deset až čtrnáct let. Podrobné dotazování probíhalo telefonicky a rozhovory se opakovaly vždy po dvou letech. V úvahu se bral i věk, pohlaví či socioekonomický status dětí, uvedli vědci ve vědeckém magazínu JAMA Pediatrics.

Vědci nedokážou s určitostí určit, zda za přibýváním na váze stojí rušení spánku televizí nebo vysílání reklam na jídlo (ilustrační foto).Téměř šedesát procent respondentů potvrdilo, že má v pokojíčku televizi (v celých Spojených se odhaduje kolem 71 procent adolescentů). A právě u nich časem došlo během následujících let oproti ostatním sledovaným dětem k většímu nárůstu BMI indexu (index tělesné hmotnosti porovnávající hmotnost s výškou). Na váze tak každý rok přibraly necelého půl kilogramu. Tento přírůstek možná někomu nepřipadá jako velký problém, ale kila se postupem času v dětství mohou přidávat.

Následek ano, příčina ne

Sami odborníci ale přiznávají, že stoprocentní důkaz o nedostatku spánku v souvislosti s televizorem v místnosti jakožto příčiny přibývání na váze podat nemohou. Další možnou příčinu vidí také v množství reklam na potraviny, kterým jsou děti prostřednictvím televize vystavovány. 

"Doufáme, že našim dětem pomůžeme se zdravým startem do života," uvedla Gilbert-Diamondová. "V budoucnu bychom rádi pokračovali v tomto výzkumu, a to v souvislosti s vlivem tabletů, laptopů a chytrých telefonů," dodává a doporučuje rodičům, aby raději televize z pokojů svých ratolestí odstranili. Podle propočtů totiž její sledování může americké děti "obohatit" až o 8, 7 milionů kilogramů za rok.

"Tlustší" kluci

V dubnu časopis Time přinesl informaci, že vědci z Boston Children's Hospital také přišli se závěrem o dopadech sledování televize na váhu dětské populace. Ve studii o více než devadesáti teenagerech mezi třinácti a patnácti lety se ukázalo, že čtrnáctiletí chlapci sledující pravidelně televizi vážili v průměru o šest a půl kilogramu více než ti, kteří toto médium příliš nesledovali. U dívek byl tento rozdíl zhruba šestikilový.

V Česku trápí nadváha až třicet procent dětí a hlavní vinu za to nese jejich rodina, shodly se pediatrička Dana Nedělková a obezitoložka Radka Jedličková. Jen dvě procenta dětské obezity podle nich způsobuje nemoc. Většina dětí má prý problém s nadbytečnými kilogramy proto, že s kily navíc mají problém také jejich rodiče. Velký vliv má podle nich i reklama, které děti snadno podléhají.

Vliv reklam na děti se u nás podle projektu Škola a zdraví pro 21. století prokázal např. v roce 2006 průzkumem agentury Millward Brown. Výsledky ukázaly, že reklama na výrobky bezprostřední spotřeby (potraviny a nápoje) působí jako impuls ke koupi u více než padesáti procent dětí. Průměrný dopad reklamy mezi dětmi je až třikrát vyšší, než mezi dospělými. Více si jich totiž všímají a také si je déle pamatují.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ