Snad žádná potravina kolem sebe nevyvolává takovou smršť protichůdných názorů jako cukr. Většina diet ho striktně zakazuje. Co se děje s naším tělem, když ho máme málo, nebo naopak moc?
Cukr přestala jíst před sedmi měsíci. Netrpí únavou, zhubla a zlepšila se jí pleť. Z jídla má dnes větší radost. Co ji vedlo k tomu, aby se zbavila závislosti na cukrovém kamarádovi? "Hlavním impulzem úplně omezit příjem cukru byl pro mě i mého přítele dokument That Sugar Film od Damona Gameau," říká dvaadvacetiletá Denisa Zádrapová.
Dokument je o muži, který se několik let stravoval zdravě a bez cukru. Pak se ale rozhodl na sobě provést experiment - jedl pouze potraviny s vysokým obsahem cukru, přičemž zároveň vybíral ty, které jsou vnímány jako "zdravé" - třeba müsli či cereálie. Během pokusu spolupracoval s řadou odborníků, kteří po celou dobu sledovali jeho zdravotní stav. Dříve patřil mezi pět procent nejzdravějších lidí na světě. Po experimentu, který trval asi tři měsíce, se jeho zdravotní stav zhoršil natolik, že ho odborníci nabádali, aby zkoušku ukončil. Přibral na váze, zvýšila se mu hladina cholesterolu a tepová frekvence, zhoršil se tlak, byl velmi unavený, měl stále hlad.
"Mé stravování předtím bylo dosti podobné tomu, co muž jedl v experimentu. Také jsem bývala často unavená a, jak to u žen bývá, nebyla jsem spokojená s tím, jak vypadám," potvrdila Zádrapová.
Jde to i bez něj?
Žít úplně bez cukru není možné. Sacharidy se naházejí téměř ve všech potravinách od mléka až po fazole. Mezi odborníky se ale doporučená denní dávka cukrů velmi liší.
"Někdo doporučuje vyhnout se jenom doslazovaným potravinám a přirozeně se vyskytující cukry neřeší. Jiný radí snažit se snížit množství cukru pod 25 gramů denně a najdete i doporučení - alespoň v době intenzivní terapie nemocí jako je cukrovka anebo metabolický syndrom - snížit cukry pod pět gramů denně," vysvětlila TÝDNU Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu. Konzumace cukru vede k uvolnění inzulinu a jeho chronicky zvýšená hladina k vybudování inzulinové rezistence. "Následkem je hromadění glukózy v krvi, podpora přeměny cukrů na tuky a jejich ukládání, obezita, cukrovka druhého typu a poškození cév. Podle některých odborníků podporuje přejídání se cukry i vznik nádorových onemocnění a Alzheimerovy demence," doplňuje Slimáková.
Co se ale odehrává v našem těle, pokud cukr vysadíme úplně?
CELÝ ČLÁNEK SE DOČTETE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI