Američtí vojáci jsou silnější než kdysi - a to doslova, napsal zpravodajský server The Times. Podle Pentagonu nyní trpí obezitou téměř osm procent amerických vojáků, což je podstatný nárůst v porovnání s 1,8 procenta obézních mužů ve zbrani z roku 2001.
Někteří vojáci nad měřením odmítavě mávají rukou s tím, že takzvaný index tělesné hmotnosti (BMI) počítaný na základě poměru výšky a váhy může i těžší svalovou hmotu vyhodnotit jako "nadváhu". Jiní ovšem tyto údaje přijímají se znepokojením.
Podle velícího vrchního seržanta Johna Troxella mohou obézní vojáci ohrozit ostatní. A podle jeho mínění k tomuto problému mohly přispět dlouhé války, jako byly v Iráku či Afghánistánu.
"V 90. letech jsme měli běžeckou kulturu. Když jste neběhali, tak jste netrénovali," tvrdí Troxell. "Pak přišlo deváté září, my jsme spustili operace v Iráku a Afghánistánu... a myslím, že jsme začali čím dál tím víc zpomalovat," vysvětluje.
"Začali jsme víc chodit s těžkým vybavením, přesouvat se přes drsný a nerovný terén, což už samo o sobě vedlo k rozvoji svalů, které jsme předtím nerozvíjeli," uvažuje Troxell. "Takže teď spíše než jako štíhlí běžci vypadáme jako mohutní, hranatí ragbisti."
"Hranatí ragbisté." Americká armáda prohrává boj s obezitou
15. 9. 2016 06:35

Američtí vojáci prohrávají souboj s obezitou.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Tetra Images