Nová studie
Jaké jídlo negativně ovlivňuje naši psychiku?

02.08.2018 05:15 Původní zpráva

Souvislosti mezi potravou a fyziologií těla s naší psychikou jsou stále častějšími tématy vědeckých výzkumů. Nová studie však uvádí, že lidé trpící stresem by si měli dávat větší pozor na to, co jí. Potraviny s nízkým obsahem vlákniny totiž neposkytují dostatečnou ochranu střevních stěn a ty následkem toho propouštějí do těla bakterie, které negativně ovlivňují jak fyzický stav člověka, tak i psychický.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky


Sádlo je (opět) zdravé

Není to poprvé, kdy vědci přehodnotili svá někdejší stanoviska k různým potravinám a jejich vlivu na naše zdraví. Například tolik proklínané sádlo zažívá renesanci.

Celá desetiletí nám vědci a výživoví poradci tloukli do hlavy, že sádlo zvyšuje hladinu cholesterolu. V důsledku vysokého cholesterolu vzniká kornatění tepen (ateroskleróza). Následně roste riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Dnes vědci tvrdí, že všechno je jinak – přesně obráceně. V rozumném množství totiž sádlo srdci prospívá.
Jak poznat zdravý tuk
Tuky jsou pro zdraví organismu nezbytné. Mají tvořit až třetinu denního energetického příjmu.
Mezi zdravé tuky patří nenasycené mastné kyseliny (mononenasycené a polynenasycené). Zejména polynenasycené mastné kyseliny dokážou snižovat „zlý“ LDL cholesterol v krvi a tím předcházet vzniku srdečně-cévních onemocnění.
Naopak u tzv. transmastných kyselin byl prokázán negativní vliv na zdraví. Transtuky totiž LDL cholesterol naopak zvyšují. I malé množství těchto tuků škodí. Jídelníček by proto neměl žádné transtuky obsahovat.
V čem sádlo poráží konkurenty
Odborníci na výživu oproti dřívějšku doporučují také sádlo. Mezi jeho hlavní výhody patří:
při běžné pokojové teplotě se velmi dobře roztírá,
nejsou v něm žádné škodlivé transmastné kyseliny,
máslo obsahuje 45 % zdravých tuků, sádlo 60 %,
většina zdravého tuku v sádle je kyselina olejová (stejně jako v olivovém oleji),
v sádle je přibližně stejné množství cholesterolu jako v másle (95 mg cholesterolu na 100 g, přičemž bychom museli sníst 210 g sádla, abychom dosáhli povoleného množství tuku při nízkocholesterolové dietě).
Kvalita vepřového sádla závisí na způsobu chovu prasat. Nejvyšší kvality dosahuje sádlo z prasat krmených žaludy v prostředí biofarem. Sádlo z prasat chovaných v chlévě, která se mohou živit i myšmi, nebývá tak chutné.
Pozor na kalorie
Samozřejmě se nelze živit jen sádlem. Má totiž i stinné stránky:
podporuje obezitu,
přispívá k rozvoji zánětu v těle,
podílí se na vzniku inzulinové rezistence (snížené citlivosti na hormon inzulin u diabetiků),
pokud není uchováváno v chladničce, může se kazit.
Co z toho plyne? Při výběru tuku byste hlavně měli sledovat etikety výrobků. Vyhýbejte se především margarínům s obsahem transmastných kyselin. Výrobci nabízejí i margaríny, které tyto škodlivé látky neobsahují. Sádla ani másla byste se neměli bát, ale s jejich konzumací to raději nepřehánějte.

Vepřové sádlo dlouho vydrží. Přestože neobsahuje žádná umělá barviva ani dochucovadla, bohatě ho stačí uchovat v uzavřené nádobě na chladném místě.
Má v sobě optimální obsah esenciálních mastných kyselin. Vepřové sádlo obsahuje kyselinu olejovou a omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.
Ve vepřovém sádle nejsou žádné škodlivé transmastné kyseliny. Na rozdíl od margarínu v něm nenajdete žádné zdraví i život ohrožující látky.
Obsahuje 60 % zdravých tuků. Zatímco máslo obsahuje jen 45 % zdravých tuků, vepřové sádlo přes 60 %! Většina zdravého tuku v sádle je stejně jako v olivovém oleji kyselina olejová.
Užít si ho mohou i lidé s intolerancí na laktózu. Máslo vám sice chutná, ale je vám po něm pokaždé zle? Pak je sádlo právě pro vás.
Při běžné pokojové teplotě se vepřové sádlo velmi dobře roztírá. Chutnou svačinku tak máte připravenou hned.
Je ideální na smažení. Vepřové sádlo se při vysokých teplotách nepřepaluje, takže se do jídla neuvolňuje žádné karcinogenní látky.
Vepřové sádlo není vhodné jen na vaření nebo mazání, vyléčí i vaše nemoci. Zábaly s vepřovým sádlem mají prokazatelné účinky při léčbě nemocí dýchacích cest a kašle.
Najde své uplatnění i v kosmetice. Výborně se hodí k léčbě jizev, popálenin, atopického ekzému, lupénky, oparů, suché kůže a pleti nebo na vyhlazení vrásek.
Skvěle chutná! Nesmíme zapomenout samozřejmě na nejdůležitější vlastnost ze všech - dokonalou chuť vepřového sádla.

0 hlasů

ano - takze zase jeden v y z k u m n i k neco objevil ???? - no on je vyzkumnik a bere za to PRACHY - - - takze zase ZTOHO CHYTLAVCI udelaji senzaci - - - a dojdeme zase presne naopak k EXTREMU - - -

uplne stejne jako - kdyz se OBLBOVALO 25 let , zeeeeee SADLO , MASLO je zdravi skodliveeeeeeee - - - - nooo a po 25letech se zjistilo , ze SADLO a MASLO je MEGA dulezitou soucasti STRAVY pro CLOVEKA . . . . . . .

noooooooo a VMEZIDOBI se OSLAVOVAL PALMOVY OLEJ - Kokosový olej

nooooo - NOOOOO A CHYTRACI???? TO?? narvali kam mohli - no , ale TI?? CHYTRACI - to nedelali kvuli zdravi - KVULI PRACHUM . . . . . . . noooooooo a od let 2016-2017 JSME SE DOZVEDELI - ze palmovy olej je HNUS a jeste je horsi nez sadlo......

jenomze UZ JE VE VSECH POTRAVINACH . . . . . . . .

Palmový olej výrobci přidávají hlavně kvůli nízké ceně a je dokonce horší než sádlo a kokosový tuk.

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov