Od nadbytečných kilogramů nepomohou lidem podle přednosty 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice profesora Štěpána Svačiny potravní doplňky, různé "zázračné" přípravky, módní diety, ani funkční potraviny, které podle výrobců mají vedle výživové hodnoty i zdravotní efekt. Jediným univerzálním lékem je podle něj pohyb. Kila navíc má 52 procent Češek a Čechů, 20 procent je obézních. Nejde přitom jen kosmetický problém, hlavní je dopad na zdraví.
Při hodnocení zdravotního rizika záleží na typu obezity - typ hruška, neboli ženský, hromadí tuk výrazněji na hýždích a stehnech. Typ jablko, neboli mužský, hromadí tuk v oblasti břicha, právě to je pro zdraví velmi rizikové - stoupá riziko cukrovky, vysokého tlaku a cholesterolu, které mohou vést až k infarktu, mrtvici či ischemii dolních končetin.
Úspěšný postup při léčbě obezity spočívá podle Svačiny v tom, že se současně zvýší výdej a sníží příjem energie. Znamená to změnu životního stylu a výživových zvyklostí. "Nezbývá tedy než cvičit a snažit se zhubnout omezením množství energie, které přijmeme," zdůraznil.
Obezitologové provádějí od roku 2000 opakovaně studie výskytu obezity v ČR. Zatím byly čtyři, v prvních třech počty obézních stoupaly, ve čtvrté jako by se nárůst zastavil. Letos budou výsledky nejnovější studie, která buď trend potvrdí, nebo se zjistí, že šlo o matematický výkyv.
Podle lékaře Martina Matoulka mohl být pokles dán tím, že každá matematická křivka má svůj vrchol. "Je třeba říct, že jsou mezi námi lidé s geny, které se s tím umějí poprat. Stravují se nevhodně, necvičí a jsou štíhlí. Také jedno vysvětlení je, že obézní z populace mizí - dříve umřou a nahradí je nová generace. Nevydrží jako ti štíhlejší, kteří se dožívají vyššího věku," řekl.
Svačina zdůraznil, že když člověk alespoň trochu cvičí, dělá pro sebe z hlediska zdravotní prevence víc než ten, kdo sice má ideální postavu, ale neudělá žádný pohyb navíc. "Platí, že 'fit fat' znamená menší riziko než 'unfit unfat'," shrnul.