Vědci tvrdí, že když si člověk dá každý den hrst těch správných ořechů, může tak snížit hladinu cholesterolu, eliminovat riziko rakoviny plic, oddálit ztrátu paměti a dokonce si i déle udržet mladistvý vzhled.
Hrstička ořechů denně může snížit hladinu "špatného" cholesterolu o sedm procent, tvrdí vědci z kalifornské univerzity Loma Linda. Obsahují totiž vitamín E, kyselinu listovou, měď nebo hořčík, tedy látky, které údajně dokážou minimalizovat třeba i riziko srdečních chorob.
Na snížení cholesterolu jsou prý nejlepší mandle, makadamové a pekanové ořechy. Například burské oříšky podle vědců z torontské univerzity chrání před cukrovkou. Doporučují třicet gramů denně.
Patnáct vlašských ořechů denně by vás podle studie vědců z Bostonu mělo ochránit před předčasnou ztrátou paměti a množství vitamínu E a polyfenoly v pistáciích prý zase snižují riziko rakoviny plic.
Vitamín E, hořčík a obří množství kalorií
"Pro vývoj a obnovu pleťových buněk jsou nejlepší lískové ořechy. Jsou totiž plné vitamínu E, který udržuje pleť pevnou a zamezuje tvorbě vrásek," vysvětluje na serveru telegraph.co.uk odbornice na výživu Kumud Gandhiová. Ideální množství je podle ní osm kousků čtyřikrát nebo pětkrát do týdne.
Vědci ovšem zapomínají na to, že jsou ořechy velmi bohaté také na kalorie. Například dvě hrstičky vlašských ořechů obsahují 650 kilokalorií, což odpovídá polovině doporučené denní dávky. Pokud by tedy člověk konzumoval ořechy podle jejich návodu, možná by oddálil ztrátu paměti, ale naopak by se co nevidět musel potýkat s nadváhou či obezitou.