Nepijte to, ztloustnete! EU chce varovat pijany alkoholu

28. 4. 2015 20:32
Pivo dělá "hezká" těla...
Pivo dělá "hezká" těla...

První v konzumaci piva, třetí ve spotřebě alkoholu celkově. Češi patří dlouhodobě mezi největší pijany v Evropské unii. I kvůli naší náklonnosti k alkoholu se teď Unie snaží proti popíjení v členských zemích bojovat. A nebyl by to Brusel, kdyby na to nešel od lesa. Na lahvích piva, vína a tvrdého alkoholu se má nově objevit údaj o kalorické hodnotě nápoje. Protože ta je - zejména u destilátů - vysoká, měla by kupujícího odradit.

Pijte vodu, pijte pitnou vodu a nepijte rum! zpívá v oblíbeném hitu písničkář Jaromír Nohavica. A něco podobného se nám nyní snaží říct i Evropská unie. Na tvrdou nesmlouvavou kampaň, podobnou té protikuřácké, ale v případě alkoholu nemá odvahu. Proto začíná opatrně. Na alkoholických nápojích hodlá do budoucna prosadit i informaci o kalorické hodnotě. Ta by byla uvedena na každé lahvi piva, vína a tvrdého alkoholu, podobně jak tam nyní stojí údaje o objemu lahve a percentuálním množství alkoholu. Cíl je jasný - od alkoholu alespoň část lidí odradit.

"Evropská unie v tuto chvíli nemá žádnou společnou alkoholovou strategii. Legislativní návrh, který máme na stole, je apel na Evropskou komisi, aby ji připravila. Mimo jiné by měla rozhodnout také o tom, zda se budou na alkoholické nápoje psát údaje o nutričním obsahu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ europoslanec Pavel Poc (ČSSD). Jestli europoslanci apel odhlasují, očekává Poc zavedení novinky nejdříve příští rok, spíše však později. On sám by byl pro. "Jestliže máme právo vědět jaký kalorický a nutriční obsah obsahují standardní potraviny včetně jakékoli limonády, tak proč bychom neměli tu informaci mít na plechovce piva nebo lahvi vína," uvedl europoslanec.

Výrobci to většinou odmítají. Například vinaři namítají, že kalorická hodnota vína není stálá. "Je to trošku nesmysl, protože víno je přírodní produkt, nedá se přesně dopředu určit jaké bude mít hodnoty. Pro nás je to další zbytečná zátěž," řekl prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray. Navíc zejména sladká vína nemají kalorií zrovna málo a tak by hodnota na nich uvedená opravdu mohla některé lidi vyděsit. Pro představu láhev polosladkého vína má až 540 kilokalorií, tedy podobně jako balení čokolády. Ještě hůře jsou na tom destiláty. Napříkad vodka nebo fernet mají přes tisíc kilokalorií a jejich vytrvalé popíjení se dá srovnat se spořádaním kostky másla. O uvedení této hodnoty na etiketě tedy žádný soudný lihovarník nestojí.

Výrobci alkoholu proto musí doufat, že láska spotřebitelů k opojnému moku je větší než jejich touha studovat etikety. Znepokojovat je může naopak studie britské Královské společnosti pro veřejné zdraví (RPSH), která na průzkumu doložila, že uvedení kalorií na etiketě opravdu lidi od koupi odrazuje. Vše vyzkoušela na dvou skupinách lidí v nočním podniku. Jedné poskytla informaci o kaloriích a druhé nikoli. A informovanější pijani opravdu vypili za večer v průměru o 400 kalorií méně než ostatní. Britská organizace je proto právě z těch, kteří za uvádění kalorií na alkoholu dlouhodobě bojují.

"Uvádění kalorií na etiketách úspěšně funguje u řady potravin a nyní veřejnost jasně žádá, aby tyto informace byly i na alkoholických nápojích, tak aby se každý mohl zodpovědně rozhodnout," shrnula výkonná ředitelka RSPH Shirley Cramerová.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ