Při akčních filmech se tloustne víc než při talk show

2. 9. 2014 06:00
Pokusu se zúčastnilo sto studentů (ilustrační foto).
Pokusu se zúčastnilo sto studentů (ilustrační foto).

Větší šanci přibrat na váze při sledování televize mají diváci akčních filmů než lidé preferující poklidnější pořady. Tvrdí to studie amerických vědců, jejichž experiment sledoval, kolik toho lidé sní během rozličné televizní podívané. Studii je třeba brát s rezervou, neboť byl pokus proveden jednorázově a na nepříliš velkém množství lidí.

Experimentu se zúčastnila stovka studentů, kterým výzkumníci z Cornellovy univerzity v Chicagu poskytli štědré množství sušenek, sladkostí, mrkve a hroznového vína. Studenti byli náhodně rozděleni na tři skupiny. Jedna sledovala sci-fi thriller Ostrov se Scarlett Johanssonovou a Ewanem McGregorem, druhá tentýž film bez zvuku, třetí pak známou americkou talk show Charlieho Rose.

Ti, kteří sledovali film, spolykali v průměru 207 gramů, z nichž jejich těla získala 354 kalorií. Diváci diskusního pořadu naproti tomu snědli o málo více než polovinu váhy a o 140 kalorií méně. Mezi obě skupiny se zařadili ti účastníci experimentu, kteří se dívali na film bez zvuku.

Podle autora studie Anera Tala stimuluje rychlejší tempo některých televizních pořadů bezmyšlenkovitou konzumaci potravin. Pokud se tedy lidé výrazněji věnují sledování například akčních filmů, mohou podle závěru Talova týmu u obrazovek přibrat spíše než ti, kteří sledují poklidnější programy.

Vzhledem k relativně nízkému počtu účastníků experimentu a jeho jednorázovosti nebylo možné zjistit, zda by se skutečně po jisté době začali diváci akčních filmů zakulacovat. Tal kromě toho přichystal pro televizní nadšence doporučení, k němuž lze dospět i bez experimentů: pokud nechcete u obrazovky přibrat mimovolným pojídáním, nemějte v dosahu žádné jídlo.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Americká diplomacie: Je tu vážná hrozba, že Hamás zaútočí na civilisty

Zahraničí
19. 10. 2025
Podnik Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary postupně obnovuje lesní tůně v okolí města. Na snímku je tůň u Kolovského rybníka.

Karlovarské lázeňské lesy vybudovaly čtyři nové tůně, celkem jich mají 40

Domácí
18. 10. 2025
Spoluator Matyáš Habermann při odhalení lavičky malíře a ilustrátora Zdenka Rykra.

Chotěboř věnovala lavičku rodáku Rykrovi, výtvarníkovi a autorovi grafik

Domácí
Aktualizováno: 18. 10. 2025 21:39

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ