Zelená místo červené. Stévii místo cukru zkouší už i Coca-Cola

10. 11. 2014 13:43
Coca-Cola Life obsahující stévii místo cukru.
Coca-Cola Life obsahující stévii místo cukru.

Obezita populace každým rokem stoupá a podobně přibývá cukrovky. V souvislosti s tím se stále častěji hovoří o škodlivosti bílého rafinovaného cukru a i největší výrobci slazených nápojů začínají hledat přírodní náhražky. Takovou může být i paraguajská stévie, donedávna podezřívaná z rakovinotvorných účinků.

V Jižní Americe se stévie běžně používá v kuchyni. Díky přítomnosti glukosidů stveiosidu a rebaudiosidu je až 300krát sladší než cukr, přičemž však je nekalorická, a dokonce prý zvyšuje produkci inzulinu a nezvyšuje glykémii. Je tedy vhodným sladidlem pro diabetiky.

Uvedené rostliny začaly v poslední době využívat i některé potravinářské koncerny. Nejznámější světový výrobce slazených nápojů Coca-Cola nyní začal v Americe prodávat Colu Life, která je kromě třtinového cukru slazena právě stévií, a obsahuje tak o třetinu méně kalorií. Nápoj kromě tradiční červené plechovky obsahuje obal zelený.

"Chceme rozhodně být lídři tohoto nově vznikajícího segmentu a Coca-Cola Life je naším prvním krokem, aby se tak skutečně stalo," popisuje rozhodnutí společnosti její severoamerický viceprezident Andy McMillin. "Pro spotřebitele, kteří hledají nápoj s menším obsahem kalorií slazený třtinovým cukrem a stévií je tohle skvělá volba," dodal. K podobnému kroku se chystá i další známý výrobce limonád Pepsi Cola.

Kromě výrobců limonád bude stévií slazený kečup prodávat i Heinz a kanadská firma GLG Life ve spolupráci s čínským COFCO chce na trh dodávat potraviny obsahující výtažky z této rostliny. Se sladidlem ze stévie přichází i největší americký výrobce cukru Domino Sugar.

Bylinu využívali už jihoameričtí indiáni nejen jako sladidlo, ale i jako lék. I když je stévie až 300krát sladší než cukr, nezatěžuje organismus a naopak na něj má blahodárné účinky. Kromě toho, že je nekalorická a je tak příhodná i pro diabetiky, také nezvedá krevní tlak. Pomáhá travicímu procesu, zlepšuje trávení, a dokonce snižuje únavu. Lze z ní také vyrobit dezinfekční ústní vodu.

I tak se v západní civilizaci dlouho nepoužívala z důvodu podezření na možné rakovinotvorné účinky. Teprve v roce 2006 vydala WHO studii, která toto podezření vyvrátila a stévie se začala hojně využívat. Minulý rok schválila užívání rostliny jako sladidla Evropská komise a stévie se začíná objevovat i u nás. I když Evropě nezažívá zatím takový boom jako ve Spojených státech, její prodej každým rokem stoupá, zatímco cena cukru se oproti tomu propadá.

Autor: - vav -Foto: www.coca-colacompany.com

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ