Trápení s nadváhou
Dieta nezabírá. Čtyři důvody, proč nemůžete zhubnout
19.11.2010 17:00 Původní zpráva
Nejíte sladké ani tučné, několikrát týdně cvičíte, a přesto nezhubnete ani jeden kilogram? Podle amerických lékařů by mohly nést vinu vnitřní tělesné předpoklady, které se snahou o zhubnutí nejdou dohromady. Na některé důvody se přichází roky a doktor je může snadno přehlédnout. Není to i váš případ?
1. Líná štítná žláza
Štítná žláza produkuje hormony, které ovlivňují metabolismus a vstřebávání energie. Lidé, jejichž žláza nepracuje dostatečně, mohou mít problémy s váhou, ztrácet vlasy, mít suchou kůži, kloubní bolesti a deprese. Mnoho pacientů s nedostatečnou funkcí štítné žlázy svou nemoc objeví díky smutným náladám bez zjevného důvodu.
Jak se léčit? Požádejte svého lékaře o změření hodnot TSH a tyreoidálních hormonů. Tento test však není jednoduchý a mnoho doktorů zprvu léčí symptomy, než odhalí skutečnou povahu problému. "Když se pacient necítí dobře, je to často způsobeno nižším tyroidem, než jeho tělo potřebuje," tvrdí internistka Erika Schwartzová z newyorské nemocnice na serveru CNN. Uvedená porucha se léčí pomocí medikamentů.
2. Zrádné léky
Nemožnost "shodit váhu" mohou způsobovat léky svými vedlejšími účinky. Nejčastěji se s tímto problémem setkávají pacienti užívající antidepresiva, steroidy, prášky na spaní či antikoncepci. Tyto léky mohou v těle zadržovat vodu, podporovat chuť k jídlu či zpomalovat metabolismus. "Počet léků, kvůli kterým přiberete na váze, se za posledních dvacet let více než zdvojnásobil," tvrdí na serveru health.com Harvardské lékařské fakulty George Blackburn.
Jak se léčit? Promluvte si se svým lékařem, zda by vám nepředepsal alternativní léčbu. Většina léků včetně antidepresiv a antikoncepce se vyrábí i ve verzi šetrnější k tělu a váze. Vždycky ale vysazení léků konzultujte se svým lékařem a držte se jeho rad.
3. Alergie na jídlo
Anketa:
Nedaří se vám zhubnout, přestože držíte dietu a pravidelně cvičíte?
Pokud z nejasných důvodů tělo vyhodnotí, že konkrétní strava je pro něj nevhodná, zareaguje pomocí alergické reakce. Mnoho pacientů tak objeví svou alergii hned s prvním soustem, u některých jsou však příznaky méně nápadné. "Alergie se projevuje různě, například nedostatkem enzymů schopných vstřebávat laktózu, citlivostí na některé koření či zadržováním vody v těle," doplňuje praktická lékařka Elizabeth W. Bohamová.
Jak se léčit? Spolu s nadýmáním a přibíráním na váze může mít alergik astma, ekzémy nebo pociťovat únavu a bolest svalů. Pokud se rozhodnete nevyužít svého lékaře, můžete svou alergii objevit sami. Vynechejte ze svého jídelníčku ty suroviny, u kterých máte podezření, a počkejte dva až tři týdny, než se dostaví první výsledky. Pokud nic nezaznamenáte, pozorujte svůj zdravotní stav a pečlivě si zapisujte symptomy, dokud neodhalíte zrádnou potravinu.
4. Hormonální nesnáze
Jedna z deseti žen trpí syndromem polycystických vaječníků. Tato nemoc postihuje ženy v plodném věku a je spojena s nesprávnou produkcí hormonů. Velmi často je porucha spojena s necitlivostí na inzulin, což může vést až ke vzniku diabetu a tvorbě tukové vrstvy kolem pasu.
Jak se léčit? Nechcete se vyšetřit od svého gynekologa a změřit si hladinu hormonů - testosteronu, progesteronu a estrogenu. Cysty na vaječníku dokáže odhalit i ultrazvuk. Pro účinnou léčbu budete muset změnit svůj životní styl. Pokud ovšem nic nezabere, je zde možnost využít látku metformin, která je účinná proti inzulinové rezistenci, a navíc podporuje správnou ovulaci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.