Ebola je hrozbou pro Británii, řekl ministr. Na tahu je Cobra

Zdraví
30. 7. 2014 11:15
Ebola je v současnosti jednou z hrozeb moderní medicíny.
Ebola je v současnosti jednou z hrozeb moderní medicíny.

Virus ebola, který v západní Africe zabil více než 670 lidí, je hrozbou pro Británii a vláda se jí bude zabývat. Řekl to britský ministr zahraničí Philip Hammond. Oznámil, že v této souvislosti svolá schůzku krizového výboru zvaného Cobra.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) již v západní Africe nemoci podlehlo 672 lidí. Nakazilo se prý celkem více než 1200 osob. Epidemie krvácivé horečky způsobené virem ebola vypukla v únoru v Guineji a rozšířila se do sousední Sierry Leone a Libérie. Minulý týden první případ úmrtí oznámila také nejlidnatější země Afriky Nigérie. Některé aerolinky již přestaly do oblasti létat.

"V současné době si nemyslíme, že by nějaký britský občan (v zahraničí) byl nakažený, a jsme přesvědčeni, že v Británii není žádný případ (nakažení). Je to ale hrozba, je to něco, na co musíme reagovat," prohlásil šéf britské diplomacie. Vláda podle něj zváží, zda je potřeba přijmout preventivní opatření na ochranu Britů doma a v zahraničí.

Zdravotní poradce vlády Mark Walport řekl novinářům, že ebola je hrozbou, protože současný svět je velmi propojený. "Nově vznikající infekční nemoci jsou velkou globální výzvou," řekl vědec.

Ředitel zdravotní správy v Anglii Brian McCloskey již vyzval britské lékaře, aby byli ostražití a všímali si pacientů s podezřelými příznaky. Epidemie podle něj není v západní Africe pod kontrolou a hrozí její rozšíření. Nakažení ebolou se projevuje zvracením, průjmem a krvácením.

Virus podle webu BBC zabíjí až devadesát procent nakažených osob, ale pacienti mají tím větší naději na přežití, čím dříve se začnou léčit.

Smrtelná infekce se šíří dotykem kůže a kontaktem s tělesnými tekutinami nakažených osob, upřesnila stanici BBC odbornice na zdravotnictví Tulip Mazumdarová. Inkubační doba je podle ní od dvou do jednadvaceti dní. Neexistuje proti ní vakcína ani léčba. K vyléčení může pomoci rehydratace pacientů, kteří mají průjem a zvracejí.

Vůbec poprvé se virus objevil v sedmdesátých letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ