Evropany zabíjí hluk. Zkracuje životy, varuje Evropská komise

Zdraví
1. 4. 2011 14:01
Hluk komplikuje život zejména Evropanům.
Hluk komplikuje život zejména Evropanům.

Nadměrný hluk je zdraví nebezpečný a zkracuje život zejména Evropanům. Po znečištěném vzduchu je to druhá nejčastější příčina nemocí, které vznikají z nevhodného životního prostředí, vyplývá z nové mezinárodní zprávy zabývající se vlivem hluku na lidský organismus.

Jeden ze tří Evropanů si stěžuje na hluk přes den, každý pátý má s hlasitými zvuky problém během noci, tvrdí studie Světové zdravotnické organizace a Evropské komise, podle které se nadměrný hluk řadí mezi nejnebezpečnější elementy, které negativně působí na lidské zdraví. 

Podle odborníků přijde kvůli hluku o život ročně tři tisíce lidí s kardiovaskulárními problémy ze západní Evropy, a každému prý navíc rámus sebere jeden den života ročně. Obyvatelé dalších regionů jsou na tom prý ještě hůř. "Nadměrný hluk snižuje kvalitu života, způsobuje deprese, psychické problémy a úzkosti. Nejvážnější dopad však mají u kardiovaskulárních nemocí," zdůrazňuje vedoucí studie Rok Ho Kim v časopise New Scientist.

Východní Evropa má hluku víc

Hluk prý zvyšuje krevní tlak, hladinu stresových hormonů a cholesterolu v krvi. Látky se poté akumulují v tepnách, komplikují průtok krve, čímž může dojít k infarktu či mrtvici. Hluk má však negativní dopad i na spánek - nedostatek kvalitního odpočinku může vést k psychickým a komunikačním problémům.

Evropská komise již stanovila maximální hladinu hluku v nočním hodinách na 40 decibelů. "Přirovnal bych to ke stejnému šumu, jako je v knihovně," říká Kim. Pro regiony střední a východní Evropy, kam EU zařazuje i Česko, se limity pohybují kolem 55 decibelů. Podle Kima by se situace mohla zlepšit díky důsledné instalaci protihlukových bariér, snížením hlučnosti aut, vlaků a letadel či stavěním velkých silnic ze speciálních povrchů. 

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ