Experimentovat mohou zkušení, říká o laparoskopii lékař

Zdraví
6. 12. 2010 12:20
Jednoportová laparoskopie není běžná ani v zahraničí. Lékaři zatím sbírají zkušenosti (ilustrační foto).
Jednoportová laparoskopie není běžná ani v zahraničí. Lékaři zatím sbírají zkušenosti (ilustrační foto).

Hledat nové způsoby léčby a snažit se co nejvíce vyhovět pacientovi - to je úkol, který si předsevzal přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol Marek Babjuk a jeho lékařský tým. Před dvěma týdny poprvé v Česku vyoperovali nádor z ledviny pomocí jednoportové laparoskopie. Jak se na operaci připravovali? Od koho se učili? A co unikátní zákrok znamená pro lékaře?

Proč jste se rozhodli vyzkoušet unikátní operační techniku? Ani u nás, ani ve světě není jednoportová laparoskopie považována za běžný výkon.
Obecně v motolské nemocnici rutinně operujeme pomocí laparoskopie od roku 2004. Dá se říci, že se tato metoda stala významnou součástí léčby nádorů ledvin s vynikajícími výsledky. Proto chceme zkusit i další možnost, kterou tato technika nabízí. Stále se snažíme hledat nové cesty s co nejmenším zásahem do těla pacienta. Čím menší je rozsah operace, tím lépe pro něho. Jednoportová laparoskopie toto splňuje.

Proč se jiná zdravotnická pracoviště v Česku neodhodlala tuto metodu vyzkoušet?
V teoretické rovině o tom jistě i uvažovali. Zkoušet nové metody musí ale tam, kde mají se zaváděním novinek zkušenosti a dostatečné zázemí. Důležité jsou především bezpečnostní podmínky.

Důležité je, zda je pacient spokojený a zda nemá žádné komplikace (ilustrační foto).Kolika pacientům tedy může usnadnit léčbu?
V tuto chvíli ještě nemůžeme usuzovat o budoucnosti této metody. Je důležité si uvědomit, že jednoportová laparoskopie má stále ještě blíž k experimentálním a unikátním metodám než k rutinním operacím. Stále se zde vyvíjí nové postupy a techniky. Zda bude stoprocentním přínosem pro nemocné, to zjistíme až po větším počtu výkonů.

Budete i dále v Motole operovat touto metodou?
Jsme domluvení na zhruba deseti operacích, po kterých zhodnotíme dosavadní výsledky a rozhodneme, co bude dál. Nemůžu teď nic slibovat.

Obávají se pacienti podstoupit operaci, když vědí, že jsou mezi prvními? Jak těžké je jejich přesvědčování?
Operace je naprosto bezpečná. Máme s laparoskopií zkušenosti a pro pacienty se od klasické metody v zásadě neliší. Naopak mají méně bolesti, méně průchodů do dutiny břišní a kladně hodnotí i kosmetické hledisko. Z tohoto důvodu pacienti možnost této operace vítají. Klíčové je ale najít vhodný případ, jehož nádor nemetastázuje do okolních tkání. Mnohem náročnější je spíš pro samotné lékaře.

Jednoportová laparoskopie:

Tato metoda se používá při operacích břicha. Do břišní dutiny, která je nafouklá vzduchem, se vytvoří jediný otvor, pomocí kterého se vkládají operační nástroje. Výkon sledují lékaři pomocí kamery, která snímá prostor v břišní dutině.

Samotná operace méně zatěžuje pacienta, snižuje riziko vzniku infekcí a pooperačních bolestí. Navíc je následná rekonvalescence o několik týdnů kratší.

V čem?
Operatér si například musí zvyknout na obtížné ovládání nástrojů. Když při laparoskopii pohnete nástrojem doleva, v břišní stěně se pohne doprava, což musíte mít stále na paměti. U jednoportové laparoskopie navíc máte ještě zkřížené ruce, jak nástroje vchází do těla jedním vstupem. Navíc jsou trochu zahnuté, což by mělo ulehčovat jejich použití.

Kde jste se metodě naučili? Komunikovali jste se zahraničními kolegy, kteří s jednoportovou laparoskopií mají zkušenosti?
Jednoportová laparoskopie, přestože je známá, se nedělá běžně ani v zahraničí. Na mnoha klinikách se teprve zkouší a na různých pracovištích se tak liší i samotné techniky. Kolega Schmidt, který poté vedl i zákrok, jel například na workshop do Lipska, kde hovořil se zahraničními kolegy, prohlédl odborná videa a vyzkoušel operaci na trenažeru.

Těšíte se na další operaci?
Je to výzva pro každého doktora. Chirurg se na výkon vždycky těší, ale to není důležité. Klíčové je, zda je pacient spokojen a aby neměl komplikace. Musíme si uvědomit, že nemáme v rukou hračku, ale živého člověka, o jehož životě rozhodujeme.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ