Akce v Brně
FOTO: Anatomie bez zábran. Kontroverzní výstava
09.01.2015 12:05 Reportáž
Pro někoho poučná podívaná, pro jiné neetické proniknutí do fungování lidského těla. Brněnská výstava Bodies Revealed se každopádně dostává doslova pod kůži. Jednotlivé exponáty pocházejí z lidských těl a odkrývají tajemství, která bez návštěvy pitevny neodhalíte.
Se studentem medicíny procházíme celkem devět oddělení věnovaných různým částem naší tělesné schránky. Dozvídáme se, že do cév zemřelých byla rychle po smrti vpravena látka, která zcela vytlačila z organismu krev a dostala se až do buněk. Jde o speciální postup čínských vědců, který jim údajně dovoluje všechny ostatky zachovat na neomezeně dlouhou dobu. "Polymer se dostane až do samotných buněk, aby je udržel zakonzervované. K tomuto procesu musí dojít rychle po smrti, po níž se v těle začínají množit bakterie a srážet krev, takže by ji vědci už nedostali ven," vysvětluje nám student lékařství na brněnské Masarykově univerzitě Mário Slobodník.
Expozici podle něj nejčastěji navštěvují maturanti, které však mnohdy prý svými znalostmi strčí do kapsy žáci vyšších tříd základních škol. "Vědí toho tolik, až mě to překvapuje. Sám jsem v jejich věku takové znalosti neměl," říká náš průvodce. Žáky z nižších než pátých ročníků na výstavě ale často neuvidíte, tělesné procesy zde popisované jsou nejen hodně složité, ale pocházejí ze skutečných těl.
Mozek je sexy
Většinu návštěvníků, zejména z řad studentů, nejvíce zajímá nervová soustava korunovaná zakonzervovanými mozky pod sklem. Nejzáhadnější orgán lidského těla nepřestává vzbuzovat zájem odborníků ani laické veřejnosti. V duchu si opakujeme učivo střední školy: spánkový lalok je centrem pro řeč, temenní pro somatosenzoriku, týlní lalok zase ovládá zrak a všemocný thalamus je bránou do vědomí (podněty, které do něj nedosáhnou, si zkrátka neuvědomíme). A ještě je tu třeba záludný mozeček - centrum pro koordinaci pohybů citlivé na alkohol, viník opileckého potácení a klopýtání...
Překvapilo nás, že ženský mozek je těžší než mužský a v obou případech je tvořen z osmdesáti procent vodou (což je o deset procent více než v celém těle). Produkuje prý dokonce dostatek elektrické energie pro napájení desetiwattové žárovky. A pokud se dobře nasnídáte, poslouží vám údajně i lepší pamětí.
Nejtajemnější část našeho těla se může pochlubit sto miliardami neuronů, které umějí urazit 120 metrů za sekundu. A pokud bychom změřili všechna nervová vlákna u dospělého člověka, dostali bychom se k neuvěřitelným 150 tisícům kilometrů, dozvídáme se u jednoho z exponátů.
Od buňky k porodu
Postupně procházíme oddělením kostí, svalů, jednotlivých orgánů a soustav, až se dostáváme k ceduli s upozorněním na sekci, které by se slabší povahy možná měly vyhnout. Jsou v ní lidské plody zbavené kůže a napuštěné speciálním barvivem, aby byly lépe vidět kosti a vnitřní orgány. Sbíráme odvahu a procházíme jednotlivé fáze vývoje dětí, které se nestihly narodit.
Zjišťujeme, že jsme po početí existovali první půlhodinu jako jediná buňka a právě naše buňky mohou zůstat v těle matky i několik let po porodu. Navíc jí pomáhají ke zdraví. Během těhotenství se množství krve matky zvyšuje o polovinu a její děloha se zvětšuje až pětkrát. Dokonce je znám případ, kdy se dítě narodilo až po 375 dnech.
Každým týdnem těhotenství se plod přibližuje k dokonalosti - před druhým měsícem už mu začíná bít srdce a během následujících týdnů jeho vývoj pokračuje rychlostí blesku. Hranici přežití lékaři oficiálně určili na 24. týden, v dřívějším období jsou šance velmi malé. Zatímco celosvětově přijde na svět nedonošené každé desáté dítě, v Česku je to zhruba jedno z dvanácti. Celkově však počet předčasně narozených dětí stoupá, což lékaři připisují zvyšujícímu se věku rodiček a většímu počtu umělých oplodnění.
Spory o mrtvé
Po projití více než 200 exponátů těl zakonzervovaných v různých pozicích, orgánů a tělních systémů jsme získali mnohonásobně víc informací, než jsme si mohli zapamatovat. Nad celou expozicí se přitom vznáší příchuť kontroverze. Výstava, s níž přišla americká společnost Premier Exhibitions, se opakovaně setkává s kritikou týkající se původu vystavených těl a etičnosti celé akce.
"Tato - již čtvrtá - výstava plastinovaných lidských těl v České republice předvádí anatomii člověka jako další možnou volnočasovou aktivitu," kritizuje v oficiálním stanovisku Česká anatomická společnost. Argumentaci edukačním a preventivním působením na veřejnost neuznává.
Podle uvedeného odborného sdružení česká legislativa umožňuje pitvu pouze jako výukový nebo diagnostický proces a naprosto přesně stanovuje podmínky jejího provádění. "Pitvu a preparaci orgánů nelze provádět za účelem komerčním. Česká legislativa jednoznačně vylučuje použití těla zemřelého jako zdroje finančního prospěchu fyzických nebo právnických osob," zdůrazňují anatomové. U části veřejnosti vyvolaly před časem zájem i pochyby o původu vystavených těl: podle oficiálních informací jsou od anonymních dárců z čínského medicínského programu, ale objevily se i spekulace, zda nepocházejí od čínských vězňů. Organizátor výstavy, firma JVS Group, však takovou možnost rozhodně odmítá.
Exponáty jsou vyráběny v Číně na specializovaném pracovišti, délka jejich vzniku je velmi rozdílná a závisí na tom, která část těla se "balzamuje". Zatímco malý orgán zabere prý zhruba týden práce, celé tělo třeba i rok.
Víte, že... |
...při jednom kroku zaměstnáme dvě stě svalů
|
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.