Naděje
Gen medúzy pomáhá odhalovat rakovinu, funguje lépe než přístroje
09.11.2010 11:49
Zachraňovat životy může podle vědců i medúza. Protein, díky kterému tito živočichové vyzařují ve vodě světlo, umožňuje lékařům objevit nádorové buňky dříve než současné přístroje.
Pacientům, kteří trpí rakovinou kostí, svítá naděje, že centrum jejich nemoci bude objeveno včas. Vědci z onkologické laboratoře Yorkské univerzity vložili do rakovinné buňky fluoreskující protein získaný z medúzy. Díky vlastnosti tkání, které se přirozeně sdružují, donesla nemocná buňka "zářící" protein přímo do místa nádoru. "Poté jsme s použitím speciální kamery odhalili místo, kde proteiny svítí, a jasně určili zasaženou oblast," vysvětlil profesor Norman Maitland.
Tento objev by mohl znamenat průlom v prevenci rakoviny. Na rozdíl od počítačové tomografie nebo rentgenu totiž dokáže odhalit mnohem menší shluk nemocných buněk. "Tato metoda by mohla pomoci v odhalování raného stadia rakoviny, ve vyhledávání metastáz a v kontrole již léčených pacientů," řekl Maitland.
Vědci tak navázali na práci chemiků Osamu Šimomury, Martina Chalfieho a Rogena Tsiena, kteří v roce 2008 získali za objev a využití "svítícího" proteinu Nobelovu cenu. Použití tohoto genu v praktické medicíně tak rozšiřuje možnosti, které fluorescenční protein z medúzy nabízí. Podle internetového serveru Daily Mail by se metoda mohla v praxi objevit již za pět let. Vědci však upozorňují, že je před nimi ještě dlouhá cesta, která by mohla novou léčbu pozdržet.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.