Hocha s nádorem se ujala Praha. Rodiče musí kývnout na transfúzi

Zdraví
8. 9. 2014 09:01
Naghemeh Kingová a Brett King, rodiče chlapce, na konferenci ve španělské Seville.
Naghemeh Kingová a Brett King, rodiče chlapce, na konferenci ve španělské Seville.

Pětiletý Brit Ashya King byl ze Španělska převezen do pražské Fakultní nemocnice Motol, kde bude hospitalizován během protonové léčby svého mozkového nádoru. Přijel v doprovodu rodičů a advokáta. 

"Nemocný chlapec cestu přestál dobře," řekla mluvčí protonového centra Iva Taťounová. Chlapcův otec Brett uvedl, že je rád, že jsou konečně v Česku. Během odpoledne otec absolvuje prohlídku protonového centra, kde bude seznámen s podrobnostmi o průběhu léčby a představen zdravotnickému týmu.

Lékařské konzilium motolské nemocnice vyhodnotilo, že plánovaná léčba malého Brita v Praze by byla možná. V dalších dnech hoch podstoupí vyšetření, která mají vyloučit, že nádor po operaci znovu roste či se šíří dál. Ozařování s mírnou podporou chemoterapie začne příští týden. Naplánováno je zatím třicet ozáření, pět dní v týdnu po jednom ozáření denně. Pacient bude převážen k zákroku do protonového centra sanitou za doprovodu tamního lékaře, na ozařování bude uspán. Po probuzení bude odvezen v doprovodu lékaře zpět do Motola.

Pobývat bude na jednotce intenzivní péče, rodiče s ním mohou být vždy v průběhu dne. Podle průběhu léčby by časem mohl být hoch převeden na běžný pokoj.

Ashya King.Zhoubný nádor mozku, který Ashya má, je vždy léčen operací, radioterapií a chemoterapií. "Standardem je léčba fotony. Protony ale u malých dětí dávají předpoklad, že mohou způsobit méně pozdních následků než fotony," vysvětlil přednosta kliniky dětské hematologie a onkologie Jan Starý.

Stav chlapce nemohl Starý upřesnit, nemá povolení rodiny ke sdělování detailů. Motolští lékaři zatím vědí, že po operaci, kterou chlapec podstoupil před šesti týdny, měl obvyklé komplikace a že se pomalu zlepšuje. Šest týdnů je horní hranice pro zahájení léčby ozařováním.

Rodiče malého pacienta jsou svědkové Jehovovi a odmítají krevní transfúze, což lékaři budou muset zohlednit. Podle Starého použití krve není obvykle nutné, jen při komplikacích. Plán léčby s transfúzí zatím nepočítá. Rodiče by měli ještě dnes podepsat informovaný souhlas, kde bude uvedena i varianta transfúze.

Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík doplnil, že situace je "poněkud nestandardní", vše se děje ve zrychleném režimu. Nebylo tedy dosud vyřešeno financování léčby. "Nejdůležitější je zájem dítěte, proto zatím otázky finanční neřešíme," uvedl.

Motol má podle ředitele smlouvu s pražským protonovým centrem, která mu zaručuje určitou úhradu. Léčbu si zatím britská strana nevyžádala, když ji bude nutno hradit v hotovosti, rodina zaplatí protonovému centru. Dodatečně si také může britská strana léčbu vyžádat a uhradit ji, případně využijí rodiče nové evropské směrnice o přeshraniční péči, tedy vše zaplatí a následně budou ve své zemi vymáhat proplacení účtu. Ředitel Motola podotkl, že nemocnice bude žádat od rodičů zálohu a bude o tom dnes informovat britské zdravotnictví.

Pro cizince si účtuje protonové centrum za léčení dětí 1,8 milionu korun, tuzemským zdravotním pojišťovnám účtuje za léčení dětských pacientů 700 tisíc korun. Smlouvu s protonovým centrem má jen Vojenská zdravotní pojišťovna, ostatní ji hradí individuálně na základě doporučení týmu komplexního onkologického centra.

Chlapcovi rodiče syna koncem srpna bez vědomí lékařů odvezli z britské nemocnice do Španělska, kde chtěli prodejem své nemovitosti získat peníze na léčbu. Kvůli podezření britských úřadů na zanedbání péče byli zadrženi a strávili několik dnů ve vazbě. Britové nakonec mezinárodní zatykač stáhli, takže Kingovi byli z vězení propuštěni. Malý Ashya se mezitím léčil v nemocnici v Malaze, kterou dnes ráno opustil.

Vývoj kauzy kolem pětiletého Ashyi Kinga

28. srpna - Malý Ashya King, trpící rakovinou mozku, zmizel bez vědomí lékařů z nemocnice v Southamptonu na jihu Anglie; rodiče Naghemeh a Brett jej převezli trajektem do Francie, údajně s úmyslem dopravit dítě ke speciální léčbě do ČR. Rodina se prý hlásí k náboženské sektě svědkové Jehovovi.
29. srpna - Britská i francouzská policie zahájily rozsáhlé pátrání po Kingovi, jehož život mohl být podle lékařů v ohrožení.
30. srpna - Rodina přes Francii odjela do Španělska, kde měla údajně v úmyslu prodat svou nemovitost, a získat tak peníze na léčbu. Tam ji policie nalezla v hotelu v jihošpanělské obci Vélez Málaga. Rodiče byli zadrženi na základě britského zatykače a dítě bylo převezeno do místní nemocnice.
31. srpna - Protonové centrum v Praze v tiskovém prohlášení potvrdilo, že rodina se na toto zařízení obrátila. Otec dítěte na videu umístěném na internetu vysvětlil důvod svého počínání: britský státní zdravotní systém prý synovi nebyl schopen zajistit léčbu, kterou požadovali. Snažili se prý pro Ashyu v Británii získat přístup k protonové léčbě, která je ale údajně v jejich zemi dostupná jenom pro oční zákroky.
1. září - Španělský soud prodloužil rodičům vazbu o tři dny. Španělská justice zvažovala jejich vydání do Británie. Britská veřejnost i politici však rodiče podpořili, vicepremiér Nick Clegg například uvedl, že využití "plné síly práva" nepovažuje v jejich případě za vhodné.
2. září - Španělské úřady propustily rodiče z vazby na základě rozhodnutí madridského soudu poté, co Británie stáhla mezinárodní zatykač. Podle britského listu The Guardian rodiče jednali v naprostém zoufalství, když jim lékaři z nemocnice v Southamptonu řekli, že pro dítě, které předtím operovali, již více udělat nemohou. Zároveň jim tvrdili, že citlivější protonový zákrok na tom nic nezmění.
3. září - Pražské protonové centrum obdrželo zdravotnickou dokumentaci nemocného chlapce a oznámilo, že je připraveno jej přijmout. Protonová léčba by prý byla vhodná. Rodiče dorazili za svým potomkem do nemocnice v obci Vélez Málaga a vysvětlili své postoje na emotivní tiskové konferenci v Seville.
5. září - Britský soud povolil převoz chlapce k léčbě do České republiky. Rodiče podle britských médií prostřednictvím charity shromažďovali peníze na zákrok v protonovém centru.
6. září - Pražské protonové centrum začalo připravovat převoz chlapce.
8. září - Lékařské konzilium v Motole, kde má být King hospitalizován, rozhodlo, že se chlapec bude léčit protony v Praze.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Miguel Angel Morenatti

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ