Hovězí maso škodí zdraví, tvrdí lékaři. Jak často ho jíst?

Zdraví
17. 3. 2012 08:30
Dát si denně steak nebo hovězí tatarák může labužníky stát život, varují odborníci.
Dát si denně steak nebo hovězí tatarák může labužníky stát život, varují odborníci.

Dát si denně steak z červeného masa pravděpodobně zvyšuje riziko rakoviny, infarktu a předčasné smrti. Podobné titulky se objevily tento týden téměř ve všech světových médiích s odkazem na rozsáhlou americkou studii, která na toto nebezpečí upozorňuje. Je ale hovězí a vepřové maso skutečně zabiják? A máme si vyčítat každé sousto?

Vypadá to, že k rakovině tlustého střeva, o které se mluví ve spojitosti s červeným masem, se přidají i další život ohrožující choroby. Informaci přinesla téměř třicet let trvající studie Harvardovy univerzity, která porovnávala stravování 120 tisíc Američanů.

"Došli jsme k závěru, že lidé, kteří jedí červené maso a opracované masné výrobky, mají zvýšené riziko vážných kardiovaskulárních chorob a úmrtí na rakovinu," píší autoři v odborném časopisu Archives of Internal Medicine, ve kterém byla studie zveřejněna.

Kolik masa je v jídle

Big Mac: 70 gramů

Velký kebab v housce: 130 gramů

Klasický hovězí steak: 163 gramů

Anglická snídaně: 130 gramů

Zdroj: NHS

Podle nich i malá porce červeného masa o váze 90 gramů denně dokáže zvýšit riziko předčasné smrti o 13 procent, riziko infarktu o 18 procent a riziko úmrtí kvůli rakovině o deset procent. U párků, paštik, salámů a dalších kořeněných a zpracovaných mas se statistika zvyšuje až na dvacet procent u všech zmíněných chorob.

Hovězí, telecí, vepřové...

Proč však hovězí maso škodí? Podle českých lékařů a nutričních odborníků totiž červené maso obsahuje velké množství nasycených tuků a hemového železa, což jsou látky, které neprospívají kardiovaskulárnímu systému, a to vysvětluje vyšší riziko infarktu. V uzeninách jsou obsaženy dusitany a sodík, které organismus zatěžují. Při zpracovávání červeného masa se v něm za vyšších teplot tvoří karcinogeny, které vedou ke vzniku rakoviny. 

"Červené maso by mělo být konzumováno jen dvakrát, maximálně třikrát týdně. Není ale výjimkou, že se v českých domácnostech jí červené maso dokonce třikrát denně," uvádí odbornice na složení potravin a autorka publikace Nadačního fondu Zdravé dětství Eva Kramářová.

Úplně vynechat červené maso z jídelníčku taky není vhodné, jelikož obsahuje řadu živin jako zinek, železo, široké spektrum esenciálních aminokyselin. S tím souhlasí i britská asociace odborníků NHS, podle které většina lidí ze západní společnosti jí nadměrné množství masa. Doporučuje nepřesahovat denní porci 70 gramů po uvaření. 

Jak jíst a vařit bez červeného masa?

Dietologové doporučují dát si místo krvavého steaku raději krůtí, kuřecí nebo rybí maso. Bílkoviny doplnit luštěninami, vajíčkem nebo ořechy. Pokud si však chcete červené maso občas dopřát, obměňte lehce jídla, která máte rádi. Organizace NHS radí:

Dejte si anglickou snídani, ale bez párku a slaniny.

Kupujte si menší hamburgery standardní velikosti, pokud bez nich nedokážete žít, nebo je vyměňte za kuřecí či rybí variantu.

Ke každému masu si dejte dvojitou porci zeleniny.

Zkuste lasagne, chilli con carne nebo boloňské špagety s mletým krůtím masem nebo jako vegetariánskou variantu.

Tři dny v týdnu vařte jen bez masa nebo rybí delikatesy.

Zdroj: NHS

 

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ