Věk o zdraví člověka nic nevypovídá. Mnohem důležitější je, jak dlouhé má telomery. Alespoň to vyplývá z nové lékařské techniky, která dokáže zjistit, jak pevnému zdraví se člověk těší vzhledem ke svému věku. Novinka je totiž založena na měření délky telomerů, které chrání DNA a rozhodují o životnosti buněk.
Když v roce 2009 získali tři američtí vědci Nobelovu cenu za objev mechanismu, jenž řídí stárnutí buněk, byla to zpráva roku. Otázky se však vznášely nad tím, jak bude jejich poznatky možné využít v lékařské praxi. Recept na to našel tým lékařů z newyorské Albert Einstein College of Medicine.
Klíčová čepička
V laboratoři Gila Atzmona vznikla nová vyšetřovací metoda, která umí odborníkům odhalit stav genetického materiálu v těle pacienta. Každá buňka, která se dělí, musí zkopírovat všechny chromozomy, aby předala celou genetickou informaci. Standardní proces kopírování neumí vyřešit zakončení chromozomů, takže DNA se při každém dělení o kousek zkrátí. Když se však chromozom zkrátí nad únosnou mez, buňka odumře.
Proto se na koncích chromozomů nacházejí ochranné "čepičky" zvané telomery. Ty nenesou žádnou životně důležitou informaci a nevadí, pokud se při dělení buněk zkrátí. Obnovování telomer má na starosti enzym, jehož činnost však s věkem klesá. Z tohoto důvodu ve stáří stoupá riziko vzniku karcinogenních buněk vzniklých špatným dělením, problémy způsobené ničením celých buněk, které se již nemohou dělit.
Odhalení kondice
Tento princip využívá právě nová metoda, která zjišťuje, jak dlouho bude "ochranná čepička" chromozomy chránit. "V podstatě vám tento test řekne, v jaké kondici je vaše tělo. Ten, kdo má delší telomery, je na tom dobře. Naopak lidé s kratšími telomerami jsou v horší kondici a hrozí jim zdravotní problémy," vysvětluje autor studie v časopisu The Journal of Visualized Experiments.
Nyní tým doktora Atzmona sbírá data sta tisíců pacientů a dobrovolníků, ze kterých vytváří databázi členěnou podle věku a zdravotního stavu lidí. V budoucnu bude potřeba porovnávat délku změřených telomer se stavem vrstevníků pacienta, aby bylo jasné, jak na tom vzhledem ke svému věku je. "Doufáme také, že metodu budeme používat i pro potvrzení správnosti předepsané léčby u vážně nemocných pacientů. Pokud se totiž proces ničení telomerů zpomalí, je jasné, že daná léčba bojuje proti chorobě účinně," vysvětlují autoři.