Prevence
Jak proti rakovině? Zdravým životním stylem a očkováním
06.02.2015 18:13
Počet případů rakoviny v Česku stoupá, tím pádem je léčba nádorů stále větší zátěží pro zdravotnictví. V souvislosti s tím roste důležitost preventivní ochrany, k dispozici jsou v zásadě tři možnosti: pravidelné kontroly, zdravý životní styl a očkování.
Některé druhy rakoviny lze úspěšně léčit při včasném zahájení léčby, v Česku proto úspěšně fungují tři hlavní programy: screening karcinomu prsu, tlustého střeva a čípku děložního. Druhou možností je upravit životní styl a snížit rizikové faktory kouření, obezita, alkohol či zvýšit fyzickou aktivitu.
Jsou však choroby, před nimiž neochrání ani cvičení, ani je vždy neodhalí preventivní prohlídka, jako je například nádor slinivky či vaječníku. "Existují však doklady o přímém vztahu mezi kouřením a rakovinou plic, nebo infekcí HPV (lidským papilomavirem) a nádory děložního čípku či konečníku. Pokud kouříme nebo nevyužíváme možnost ochrany děti očkováním proti HPV, chováme se nezodpovědně," vysvětluje MUDr. Petra Tesařová z onkologické kliniky VFN a 1. LF UK.
Přesto na druhy rakoviny, na které existuje očkování, umírá každý rok několik set lidí. "Považuji za velmi důležité, že proti lidským papilomavirům existuje očkování. Mohou za pět procent všech onkologických onemocnění," říká Tesařová s tím, že očkování se bohužel stále podceňuje.
Mezi odborníky panuje shoda, že ke snížení výskytu rakoviny způsobené lidským papilomavirem je potřeba omezit jeho rozšíření preventivním očkováním obou pohlaví v brzkém věku. "Jako rodič bych si nechtěla klást jednoho dne otázku, zda jsem udělala dost pro ochranu svých dětí v době, kdy to již bylo možné," říká MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů.
Lidským papilomavirem se často opakovaně nakazí více než 80 procent mužů i žen. Způsobuje téměř 100 procent rakovin děložního hrdla, 90 procent rakovin análního otvoru, 48 procent orofaryngeálních karcinomů, 70 procent rakovin vaginy, 40 procent rakovin vulvy a 30 procent rakovin penisu. Dříve se očkovaly pouze dívky, ve skutečnosti je vakcína vhodná pro dívky a ženy mezi 9. a 45. rokem a chlapce a mladé muže mezi 9. a 26. rokem. Očkování zahrnující muže i ženy umožňuje větší a mnohem rychlejší snížení výskytu viru a ochrání rovněž muže, kterým hrozí některá onemocnění způsobená HPV. Kromě rakoviny penisu jsou to například o nádory hlavy a krku, které se u mužů vyskytují více čtyřikrát častěji než u žen. Očkování proti HPV je v Česku dostupné již osm let, pro 13leté dívky je zdarma. Přesto je dosud vakcinována jen polovina dívek v tomto věku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.