Jak si prodloužit život? Přestěhujte se do Prahy

Zdraví
12. 8. 2017 21:35
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Délka života se v jednotlivých krajích Česka výrazně liší a v některých regionech se navíc život prodlužuje mnohem pomaleji. Muži v Praze mají naději žít o čtyři roky déle než v Ústeckém kraji, u žen z těchto míst rozdíl činí víc než tři roky. Ve svém měsíčníku Statistika a my to zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Doba dožití mužů v Česku loni podle statistické databáze dosáhla 76,2 roku a u žen se blížila 82,1 roku. Od počátku tisíciletí se tak mužům život protáhl o víc než čtyři a půl roku a ženám o tři roky a osm měsíců.

Statistici vycházeli v článku z údajů za roky 2015 a 2016. Chlapci, kteří se v těchto letech v Praze narodili, mají před sebou v průměru 78 let. Na Vysočině je to 77,2 roku a v Královéhradeckém kraji zhruba 77 let. Nejkratší doba dožití byla naopak v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji. V ústeckém regionu byla těsně pod hranicí 74 let, ve zbývajících dvou krajích činila 74,4 roku. "Rozdíl mezi krajem s nejvyšší a nejnižší hodnotou naděje dožití tak v letech 2015 a 2016 dosáhl v případě mužů 4,04 roku," uvádí autor Pavel Hájek.

U žen se největší rozdíl mezi regiony rovnal 3,22 roku. Pražanky měly před sebou 82,7 roku, ženy z Jihomoravského kraje 82,6 roku a z Vysočiny 82,4 roku. V Ústeckém kraji to bylo naopak necelých 79,5 roku, v Karlovarském 80,7 roku a v Moravskoslezském pak 81,2 roku.

Ženy se dožívají vyššího věku než muži. Rozdíl mezi délkou života žen a mužů je v některých částech republiky vyšší. Největší je v Moravskoslezském kraji, kde se blíží 6,8 roku. Na druhé příčce od konce skončil Zlínský kraj s 6,7 roku. Nejméně se doba dožití liší v Praze a ve Středočeském kraji, a to o zhruba 4,7 roku a 5,1 roku.

Podle statistiků se od přelomu tisíciletí propast mezi dobou dožití mužů a žen ve většině míst zmenšila. Nejvíc rozdíl poklesl ve Středočeském kraji, a to o téměř 1,3 roku.

Život mužů se od let 2000 a 2001 do roku 2015 až 2016 v Česku prodloužil v průměru o téměř 4,2 roku. Nejvíc se doba dožití protáhla v Libereckém a Středočeském kraji, a to o 4,9 roku. V Praze to pak bylo o téměř 4,6 roku. Nejnižší byl nárůst v Jihočeském, Pardubickém a Karlovarském kraji, a to zhruba od 3,7 do 3,8 roku.

U žen se očekávaná doba života prodloužila mírněji než u mužů. V republice to bylo podle článku v průměru o 3,4 roku. Naděje dožití se zvýšila nejvíc v Libereckém kraji, a to o bezmála čtyři roky. V Karlovarském kraji a na Vysočině to bylo zhruba o 3,8 roku. V Libereckém a Olomouckém kraji to pak bylo nejméně, a to o tři roky.

"V případě naděje dožití při narození u mužů si během sledovaného období udrželo po celé období nejlepší pozici hlavní město Praha," uvedl Hájek. O čtyři místa si v krajském žebříčku polepšil Středočeský a o tři místa Liberecký kraj. O čtyři pozice se naopak propadly Jihočeský a Pardubický kraj.

Na žebříčku změn doby dožití žen největšího zlepšení dosáhl Liberecký kraj, a to o čtyři příčky. Pardubický poskočil o tři. O tři místa se naopak propadly Olomoucký a Královéhradecký kraj. "Na posledních pozicích krajského žebříčku se po celé období umísťovaly kraje Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský," uvedl statistik.

Autor: ČTK Foto: ČTK , /picture alliance/Hans Wiedl

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ