Zdravotníci a lékaři nás neustále zahrnují studiemi na téma, jak je dlouhodobé sezení nezdravé a zkracuje život. Poslední takové upozornění se objevilo v odborném časopise British Medical Journal s tím, že omezení sezení na pouhé tři hodiny denně prodlouží život až o dva roky. Jak to ale udělat, aby se člověk během dne zvedl ze židle?
"Není to jen sezení - jakýkoliv postoj, který zaujmete na dlouhou dobu, škodí," řekla pro zpravodajský server BBC Jane Whiteová z organizace Institution of Occupational Safety and Health. Lidé by si podle ní měli dát pozor i na dlouhé stání či ležení.
Z tohoto důvodu vede ve zmíněné organizaci kursy jógy pro pracující a pořádá "výlety" na obědy, na které zaměstnanci z kanceláří musejí ujít kus pěšky. "Pokud lidé spálí každý den navíc 100 kalorií, není to moc, ale za čas se to výrazně projeví na jejich váze a fyzické kondici. Přemýšlení o hubnutí v této rovině má velký význam," dodává Whiteová.
Svým klientům proto doporučuje telefonovat za chůze, firmám radí, aby jednou týdně zavedly takzvaný den bez interních e-mailů, kdy se zaměstnanci musejí zvednout a jít zprávu předat kolegovi osobně. Některé společnosti navíc zrušily na poradách židle - lidé se protáhnou a zároveň schůze netrvá příliš dlouho, protože si každý raději pospíší.
Někteří lidé si dokonce ukládají upomínky do elektronického kalendáře na to, aby se každých 20 minut šli protáhnout. Odborníci doporučují tisknout na vzdálenější tiskárně, raději chodit po schodech než čekat na výtah, každé odpoledne obcházet všechny kolegy s nabídkou kávy či čaje, protahovat se na pracovním stole.
Podle Whiteové je však velmi účinné i to, že lidé začnou jezdit hromadnou městskou dopravou, vystoupí z autobusu o zastávku dřív, případně zaparkují auto dál od vchodu nebo na vzdálenějším parkovišti. "Stačí 10 minut chůze, aby se něco změnilo," tvrdí.