Muž s leukemií
Japonsko poprvé uznalo, že za rakovinu může radiace z Fukušimy
21.10.2015 06:21
Japonsko poprvé uznalo případ onemocnění rakovinou jako důsledek úniku radiace z jaderné elektrárny Fukušima, která byla poškozena při zemětřesení a tsunami v roce 2011. Jedná se o bývalého dělníka pracujícího ve Fukušimě, jemuž lékaři diagnostikovali leukemii.
Muž, kterému je nyní 41 let, pracoval ve Fukušimě po neštěstí z března 2011. Při zemětřesení a tsunami tehdy selhalo v atomové elektrárně chlazení a v důsledku toho se zde roztavila jádra tří reaktorů. Únik radioaktivity si vynutil evakuaci téměř 100 tisíc lidí z okolí elektrárny, kteří se doposud nemohli vrátit do svých domovů. Neštěstí bylo největší nukleární katastrofou od havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986.
"Tento člověk šel k lékaři, protože se necítil dobře. Lékaři u něj zjistili leukemii," sdělilo japonské ministerstvo zdravotnictví s tím, že dotyčný pracoval ve Fukušimě v poničené budově, kde se nacházel jeden z vadných reaktorů. "Případ splňuje podmínky" uznání úniku radiace z Fukušimy jako příčiny nemoci, dodalo ministerstvo.
Zaměstnanec pracoval ve Fukušimě více než rok a nosil při tom ochranný oděv. Dostane odškodné, které pokryje jeho náklady na léčbu a ušlou mzdu, sdělilo dále ministerstvo zdravotnictví.
Podle agentury AFP existují tři další podobné případy onemocnění rakovinou, u nichž se stále čeká na potvrzení souvislosti s neštěstím ve Fukušimě. Japonská televize NHK uvedla, že od katastrofy pracovalo ve fukušimském komplexu asi 45 tisíc lidí, kteří se podíleli na ochlazování a následné likvidaci reaktorů. Japonský tisk již dříve odhadl, že realizace tohoto záměru potrvá tři desítky let a bude stát kolem 12 miliard dolarů.
Oznámení ministerstva zdravotnictví pravděpodobně dále zesílí odpor japonské veřejnosti k jaderné energetice a zkomplikuje snahy japonské vlády týkající se návratu evakuovaných obyvatel obcí kolem Fukušimy zpět domů.
V minulých letech se vedly diskuse o tom, zda nehoda povede k většímu výskytu rakoviny mezi zaměstnanci elektrárny a lidmi, kteří žili poblíž Fukušimy.
"Toto je přelomové rozhodnutí z hlediska práv zaměstnanců a pravděpodobně je pouhou špičkou ledovce," prohlásil lékařský expert Šinzó Kimura. "Tento muž byl vystaven relativně nízkému množství radiace - menšímu, než jaké Tokio označilo za bezpečnou hladinu pro návrat obyvatel oblasti kolem Fukušimy do svých domovů," dodal.
"Je to obrovská rána pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii, která v září letošního roku uvedla, že se nečekají žádné znatelné zdravotní následky v souvislosti s radiací uniklou z Fukušimy," konstatovalo ekologické hnutí Greenpeace.
Všechny reaktory japonských jaderných elektráren byly po katastrofě ve Fukušimě odstaveny k bezpečnostní kontrole. Do té doby pokrývaly jaderné elektrárny třicet procent energetických potřeb země.
Letos v srpnu byl navzdory rozsáhlým protestům restartován první reaktor v elektrárně Sendai a minulý týden byl uveden do provozu i druhý reaktor v tomto zařízení. Tokio oznámilo, že bude v obnovování činnosti jaderných elektráren i nadále pokračovat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.