Ovoce a zelenina patří ke každé zdravé stravě. Bohatost živin těchto plodů je neocenitelnou složkou pestrého jídla. Mezi jednotlivými druhy ovoce a zeleniny však existují i rozdíly. Je například zdravější červené, nebo zelené jablko? Bílé, nebo černé hrozny? Bílý, nebo červený česnek? FEMAIL, ženská rubrika serveru Daily Mail, udělala analýzu.
Zelené zelí vs. červené zelí
Zelené zelí sice obsahuje rostlinné živiny, které jsou údajně dobrou prevencí před rakovinou, ale červené (či fialové) obsahuje více vitamínu A a železa. Oba druhy jsou také dobrým zdrojem vitamínu B, který je důležitý pro tvorbu energie.
Jasným vítězem je však červené zelí, neboť obsahuje až desetkrát více vitamínu A (pro zdravější zrak) a dvakrát více železa. FEMAIL radí, abychom jedli zelí spíše tepelně neupravené, jelikož při vaření ztrácí některé důležité nutriční hodnoty.
Obyčejná cibule vs. cibule šalotka
Obyčejné cibule obsahují flavonoidy, jež nás chrání před srdečními chorobami, ale šalotka zase obsahuje třikrát více vitamínu C. Kromě sladší a jemnější chutí navíc nabízí více vápníku, který je důležitý pro kosti.
Vítězem tedy jsou šalotky. Výživoví poradci rovněž doporučují podobně jako u zelí jíst je tepelně neupravené. Během vaření totiž ztratí až polovinu svého obsahu vitamínu C.
Zelené hrozny vs. černé hrozny
Světlejší hrozny obsahují rostlinné živiny, které nás chrání před srdečními chorobami, tmavší plody ale obsahují celkově více živin. "Hrozny nejsou obecně oproti jinému ovoci moc užitečným zdrojem vitamínů nebo minerálů. Jejich velkým plusem jsou však rostlinné živiny fotochemikálie," říká specialistka na zdravou výživu Fiona Hunterová z webu healthspan.co.uk.
Čím tmavší barva hroznu, tím lepší a výživnější, dodává. Dále pak radí tohle ovoce uchovávat raději v misce, než ho schovávat do ledničky. Tam totiž masivně ztrácí právě své užitečné fotochemikálie.
Červené jablko (Gala Apple) vs. zelené jablko (Granny Smith)
"Jablka jsou dobrým zdrojem vlákniny, která pomáhá zpomalit vstřebávání cukru do krevního oběhu a snižuje tak hladinu cholesterolu," uvádí Hunterová.
Za zdravější se považují zelená jablka, neboť v průměrné velikosti obsahují o šest gramů cukru méně, což je více než jedna čajová lžička. Poradci doporučují konzumovat jablka i se slupkou, jež obsahuje právě tolik důležitou vlákninu.
Klasický pomeranč vs. červený pomeranč
Zde je to vyrovnané. Červený pomeranč je bohatý na flavonoidy a antokyany, které snižují riziko srdečních onemocnění. Na druhou stranu ale klasický pomeranč obsahuje až o 40 procent více vitamínu C, což z něj dělá vítěze.
Pomerančový džus je skvělým doplňkem ke snídani. Když si například ráno dáte cereálie, které obsahují hodně železa, tak vám pomeranč pomůže absorbovat mnohem větší množství než obvykle.
Bílý vs. červený česnek
Hlavní rozdíl tkví v obsahu alicinu, jehož je až třikrát více v červeném česneku. Alicin je důležitý pro své antibakteriální vlastnosti, dále snižuje cholesterol a zlepšuje krevní oběh.
FEMAIL dává zajímavý tip: člověk by měl zhruba deset minut po rozdrcení hlavičky česneku počkat, než ho přidá do hrnce či pánve na vaření.
Hnědé avokádo (Hass) vs. zelené avokádo (Fuerte)
Zelené avokádo obsahuje o 30 procent méně tuku a celkově má asi o 90 kalorií méně. Většina tuků v avokádu (jeden kus obsahuje průměrně 24 gramů) je ale zdraví přínosná. Některé kusy však mohou obsahovat až 240 kalorií.
"Avokádo je dobrým zdrojem antioxidantů ve vitamínech E a B6, jež jsou důležité pro nervový systém. Obsahují také chemickou látku lutein, která pomáhá chránit oči," připomíná Hunterová.