Jídlo jako droga: otestujte se, jestli jste na něm závislí

Zdraví
5. 4. 2011 17:42
Přejídání nemusí znamenat slabou vůli, ale závislost na jídle.
Přejídání nemusí znamenat slabou vůli, ale závislost na jídle.

Pro některé lidi není jídlo jenom nezbytná součást života nebo prostředek, jak uspokojit chuťové buňky - mnozí se totiž bez jídla neobejdou ani na chvíli, nedokážou přestat, dokud na talíři ještě něco zbývá, a kvůli nepřekonatelné chuti vstanou i uprostřed noci. Podle lékařů nejde o projev slabé vůle, ale o závislost. Závislost na jídle.

Své o tom ví i Američan Michael Prager, který s touto posedlostí bojoval téměř padesát let. "Už od dětství jsem jedl z jiných důvodů než ostatní lidé a snědl jsem toho mnohem víc než oni. Používal jsem jídlo jako prostředek, jak se vyrovnat s realitou," tvrdí na serveru The Telegraph Prager.

Podle nové studie vědců z Yaleovy univerzity je tento druh závislosti po neurologické stránce srovnatelný s užíváním drog či pitím alkoholu. Při výzkumu totiž zjistili, že pokud žena, která vykazuje znaky závislosti na jídle, uvidí obrázek mléčného koktejlu, aktivuje se jí v mozku oblast charakteristická pro pocit touhy a snižuje se aktivita té části, která tlumí chuť k jídlu. U žen, jejichž stravovací návyky byly v pořádku, nic podobného neprobíhalo.

"Pouhé očekávání příjemné chuti způsobuje větší aktivitu, a to v mnoha případech dokonce větší než chuť sama," tvrdí neuropsycholožka z miamské univerzity Bonnie Levinová. Její slova potvrzuje i vedoucí studie Ashley Gearhardt, podle něhož se mozek chová stejně jako v případě uživatele drog. "Projevuje se to nezvladatelnou chutí, obsesí, přejídáním a neschopnosti kontrolovat se. Ti lidé si prostě nemohou pomoci," tvrdí Gearhardt.

Zároveň však upozorňuje, že posedlost jídlem se netýká jen obézních a lidí s nadváhou. "BMI není zrovna nejspolehlivější ukazatel toho, zda zvládáte své chutě," dodává Gearhardt. Nebezpečí prý hrozí zejména dětem, které se samy nekontrolují a snadno si vypěstují nezvladatelnou touhu po konkrétním jídle.

Dotazník:

Tyto otázky pokládali vědci z Yaleovy univerzity, aby zjistili, zda dobrovolníkům hrozí závislost na jídle.

1) Konzumuji některé potraviny, i když nemám vůbec hlad.
2) Bojím se, že nějaké jídlo dojde a já si ho nebudu moci dát.
3) Cítím se unaven/unavena kvůli přejídání.

4) Trávím čas tím, že se vyrovnávám se špatnými pocity kvůli přejídání, místo abych se věnoval/a koníčkům a rodině.
5)  Pokud si nedám určité jídlo, mám vyloženě špatné pocity, například úzkost či třes.

6) Věci spojené s jídlem snižují mou výkonnost (ve škole, v práci, doma).

7) Snězení určitého množství jídla mi nepřivodí pocit spokojenosti.


Pokud u více než tří otázek připustíte, že se tak chováte častěji než třikrát týdně, odborníci z Yaleovy univerzity doporučují navštívit lékaře.

Další čtení

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ