Jídlo, po kterém se usíná. Jak večeře ovlivňuje kvalitu spánku?

Zdraví
22. 2. 2013 09:00
Řekni mi, co jíš, já ti řeknu, jak spíš.
Řekni mi, co jíš, já ti řeknu, jak spíš.

Jídelníček ovlivňuje nejen náš celý den, ale vypadá to, že má zásadní vliv i na noční život. Podle amerických lékařů dokonce rozhoduje o tom, jak dlouho bude člověk spát a jaké sny se mu budou zdát. Je to vůbec možné? Čemu je lepší se vyhnout?

V americkém Národním výzkumu zdraví a výživy přes deset tisíc Američanů odpovídalo na otázky týkající se jejich jídelních návyků, oblíbených pokrmů, způsobu jejich přípravy, zdravotního stavu i kvality života. Sami autoři projektu se nechali slyšet, že o dobrovolnících zjistili téměř vše, co se dá.

A právě z této statistiky vzešla aktuálně zveřejněná studie zabývající se tím, jak jídlo ovlivňuje spánek. Z řeči čísel totiž vyplývá, že nejlépe spí lidé s pestrou stravou. Naopak pod pět hodin denně spí ti, kteří nemají dostatečný pitný režim a v jejich těle chybí vitamín C a selen, které se nachází hlavně v oříšcích. Pokud se však nemůžete ráno probudit i po mnoha hodinách spánku, zřejmě je váš organismus zahlcen karbohydráty, tvrdí studie uveřejněná v časopisu Apetite. 

Má to ale háček - autoři výzkumu hovoří o pouhé souvislosti mezi potravinami a spánkem. Jelikož neproběhl klinický výzkum, nemají důkazy, že úpravou jídelníčku skutečně dojde také ke zlepšení kvality spánku. 

Zapomeňte na koření

Na stejný problém přitom před časem upozornila práce lékařů z Centra poruch spánku na klinice v Clevelandu. Zjistili, že ostrá a kořeněná večeře vyvolává noční můry a hodně živé sny. "Je to zřejmě způsobeno tím, že pálivé jídlo aktivuje metabolismus a zvyšuje tělesnou teplotu, což podporuje činnost mozku. Toto všechno se může odrazit na spánkové fázi REM," vysvětlil vedoucí projektu Charles Bae na serveru msnbc.com.

S touto teorií opatrně souhlasí i další odborníci, kteří říkají, že i přes nedostatek ověřených důkazů svým pacientům doporučují vyhýbat se masu, ostrým večeřím a mléčným produktům ve večerních a nočních hodinách. Zjednodušení problémů se spánkem na pouhou úpravu jídelníčku však může být zavádějící - na relaxaci organismu se významně podílí také váha, výše krevního tlaku, hladina cholesterolu či cukru v krvi, psychické rozpoložení.

V každém případě pacienti na neurologických klinikách se shodují na jednom - pokud by jim gastronomická změna pomohla ke klidnému spánku, jsou ochotni vzdát se i svého nejoblíbenějšího pokrmu.

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ