Vědci jsou prý blízko objevení vakcíny, která by mohla chránit před nákazou HIV/AIDS. Dvě africké studie vedené Světovou zdravotnickou organizací potvrdily, že léky, které se nyní používají k léčbě již infikovaných pacientů, by mohly sloužit i jako účinná prevence.
Může to být zlom v šíření epidemie AIDS, který zachrání životy milionů lidí. Američtí odborníci na konferenci v Římě zveřejnili dvě studie, které zkoumaly preventivní účinky již zavedených léků zabraňující rozvoji HIV infekce.
"Je to zlomový vědecký objev, který potvrzuje, že současné léky mohou hrát skutečně důležitou roli v boji proti šíření této nemoci," říká na serveru BBC ředitel programu Joint United Nations Programme on HIV/AIDS Michel Sidibé.
První studie z Washingtonské univerzity zkoumala pět tisíc párů žijících v Keni a Ugandě. Podmínkou bylo, že jeden z dvojice musel být zcela zdravý a partner byl infikován HIV. Zdravé osoby byly rozděleny do tří skupin - první užívala denně pouze jeden lék, druhá skupina užívala kombinaci dvou léků a třetí brala placebo. Ukázalo se, že jedna látka zmenšila riziko nákazy o 62 procent, kombinovaný lék dokonce o 73 procent.
Podobných výsledků dosáhla i americká organizace US Centers for Disease Control, která podobným systémem prokázala, že tablety dokážou snížit riziko nákazy o 63 procent. Podle odborníků je však potřeba dalších klinických studií, aby se závěry potvrdily. Látka by tak v praxi mohla fungovat jako očkování. "Může to skutečně být jedna z možností, jak se chránit. Ale kdo chce mít jistotu, neměl by nikdy zapomenout použít kondom," dodává ředitelka HIV Charity Lisa Powerová.
Vědci se pokoušejí vyvinout účinnou prevenci již roky. Nejblíž svému cíli byli údajně před několika lety, kdy se povedlo snížit pomocí léků riziko u gayů a bisexuálů o 44 procent. Projekt ztroskotal kvůli tomu, že stejných výsledků se nepovedlo dosáhnout u žen, u kterých daná látka nefungovala.