Pokud si ráno naléváte hrneček kávy, abyste se rychleji probudili, děláte možná nevědomky službu svému zdraví. Alespoň to naznačuje rozsáhlá studie americké odborné organizace National Institutes of Health, podle které káva přispívá k tomu, aby její milovníci žili déle. Může skutečně káva mít takový vliv na naše zdraví? A proč někteří lékaři věří v její léčebnou sílu, když jiní její nadměrné pití naopak nedoporučují?
Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě. Podle statistik Mezinárodní organizace kávy se její produkcí zabývá přes 70 států a jen za rok 2010 vydělali obchodníci prodejem přes 300 miliard korun. Podle amerických vědců nelze pití kávy vnímat jakou pouhý gurmánský a společenský zvyk, ale může prý jít také o surovinu s léčivými účinky.
"Pokud nápoj obsahuje kofein, není na něj nahlíženo jako na součást zdravého životního stylu. Na druhou stranu je káva bohatý zdroj antioxidantů a dalších bioaktivních látek," uvádějí autoři studie v odborném časopisu New England Journal of Medicine.
Káva a krevní tlak |
O kofeinových nápojích se často mluví v souvislosti se zvýšením krevního tlaku. Podle vyjádření České společnosti pro hypertenzi káva má skutečně tento účinek, ale nevede k rapidního nárůstu tlaku. "Neexistuje studie, která by prokazovala, že pití méně než pěti káv je nebezpečné. Sice vám trochu stoupne tlak, ale diuretický účinek nápoje zase vše vyrovná," tvrdí předseda společnosti lékař Jan Filipovský. Svým pacientům proto pití kávy nezakazuje. Jiní lékaři pacientů s vysokým tlakem mají však jiný názor. Podobně jako Filipovský se k otázce konzumace kávy staví odborná společnost American Heart Association, která podporuje její "mírné" pití, což znamená dva šálky denně. |
Lékaři seskupení v organizaci National Institutes of Health se na účinky kávy na lidské zdraví podívali pomocí rozsáhlého výzkumu, který zahrnoval téměř 400 tisíc lidí ve věku od 50 do 71 let. V dotazníku se ptali na jejich stravovací návyky včetně pití kávy a alkoholických nápojů, jejich fyzickou aktivitu, BMI, společenský status a lásku k cigaretám. Zúčastněné poté sledovali dalších 12 let, případně do jejich smrti.
Podle autorů se ukázalo, že lidé, kteří holdují kávě, mají o 10 až 15 procent menší riziko úmrtí než ti, kteří si šálek tohoto nápoje nedají nikdy nebo jen výjimečně. Statistiky naznačily, že milovníci kávy se potýkají s menším výskytem srdečních problémů, plicních chorob, mrtvice, cukrovky a infekcí. Naopak na výskyt rakoviny neměla káva téměř žádný vliv.
"Vysvětlujeme si to tím, že káva obsahuje přes tisíc látek, které se na organismu přímo projevují. Některé zvyšují inzulínovovu rezistenci, jiné mají protizánětlivé účinky. Kofein je látka, která je nejvíce prozkoumána, ale jen o něj u kávy nejde," píší autoři. Rozdíl mezi těmi, kteří pili bezkofeinovou kávu, a těmi, kteří si dopřávali nápoj obsahující kofein, navíc nebyl žádný.
Mnohem důležitější bylo, kolik hrníčků člověk během dne vypije. Češi, kteří vypijí ročně dvakrát méně kávy než Italové, nemusejí mít strach. Pozitivní efekt má údajně i jediný šálek denně. Otázkou však zůstává, jestli si člověk dá turka, espreso, café latté či kapučíno. "Domníváme se totiž, že různou úpravou se mohou některé důležité látky zničit, což je věc, na kterou se chceme zaměřit," dodávají autoři.
Zdravotní přínos kávy je však obecně velmi spornou otázkou. Mnoho lékařů se domnívá, že káva nepatří na seznam doporučovaných surovin. Stále častěji se však ukazuje, že zřejmě nezáleží na tom, zda pijete kávu, čaj, nebo limonádu. Mnohem důležitější je, že si během dne najdete chvilku, kdy se zastavíte nad hrníčkem oblíbeného nápoje a dopřejete si krátkou pauzu.