Počet císařských řezů se za posledních dvacet let zdvojnásobil, v Británii se tak rodí každé zhruba čtvrté dítě. Počet žen, které si tento způsob vybírají dobrovolně, ale podle britských vědců nevzrůstá. A není dokonce ani tak velký, jak se tvrdí.
Metoda císařského řezu s sebou stále přináší riziko infekce a vykrvácení a kromě toho je pro matku s takovým zraněním mnohem těžší zvládnout péči o dítě. Přesto se jeho bezpečnost v posledních desetiletích významně zvýšila. I proto se možná rozšiřuje mýtus, že jej stále více žen podstupuje dobrovolně, aby se vyhnuly bolestem při porodu.
Poslední údaje ukazují, že v roce 2008 se zhruba každé čtvrté dítě v Británii narodilo císařským řezem. Celkem tedy téměř sto padesát tisíc a právě toto číslo doktoři analyzovali.
Zjistili, že každý desátý císařský řez nebyl proveden z důvodu zdravotních komplikací, ale proto, že o něj žena požádala. "Očekávali jsme, že najdeme větší skupinu žen, která o tento alternativní porod žádá. Podařilo se nám zjistit, že drtivá většina císařských řezů je provedena z nutnosti, a vyvrátit tak rozšířený mýtus," řekla pro server BBC spoluautorka výzkumu Mary Newburnová.