Vodu potřebujeme k životu. Tvoří asi 60 procent lidského těla. Bez ní dokážeme přežít pouze několik dnů. Přesto jsou mezi námi lidé, kteří jsou na ni alergičtí.
U Rachel Warwickové se objevila zvláštní reakce na vodu poprvé ve 12 letech. Alergie se projevila po plavání v bazénu. Rachelina pokožka reaguje na jakýkoli střet s vodou, každý dotyk jí přináší palčivou bolest, dokonce i její vlastní pot jí způsobuje vyrážku.
Akvagenní kopřivka neboli aquagenic urticaria patří mezi extrémně vzácné formy alergie. Postihuje asi jednoho člověka z 230 milionů. Více jsou jí postiženy ženy a nejčastěji se projeví v období puberty nebo po jejím skončení. Pokud se voda dostane do žaludku, žádné podráždění už nehrozí. Mechanismus akvagenní kopřivky nebyl dosud podrobněji prozkoumán. Odborníci se přiklánějí k vysvětlení, že za projevy nemoci stojí hypersenzitivita na některé látky obsažené ve vodě. Nejde tedy o klasickou alergii. Akvagenní kopřivka je považována za jedno z nejhorších onemocnění kůže vůbec.
V současné době probíhá standardní léčba podáváním antihistaminik. Což je matoucí, protože akvagenní kopřivka není způsobena uvolněním histaminu jako u ostatních alergií. Proto nemocným většinou tato léčba nepomáhá nebo má smíšené výsledky. Doporučovány jsou ale krémy a masti, které vytvoří jakousi bariéru, jež omezí přístup vody ke kůži. Někomu může pomoci také terapie UV zářením.
Podle Marcuse Maurera, dermatologa Evropského centra nadace pro výzkum alergií (ECARF) v Německu, je vhodný lék Omalizumab. Ovšem stále nebyla provedena rozsáhlá klinická studie, která by jeho účinky potvrdila. Což je problém, protože na tyto léky pojišťovny nijak nepřispívají. Cena měsíční dávky tohoto léku se pohybuje kolem tisíce eur.