Lezoucí smrt
Klíšťata letos ničí lidi výrazně víc než loni
12.08.2011 16:31 Aktualizováno 12.08. 16:51
Klíšťata na jihu Čech letos nakazila výrazně více lidí než loni touto dobou. Hygienici evidují už 110 případů onemocnění lymeskou boreliózou, což je o 44 víc než v předcházejícím roce, a 63 případů nebezpečné klíšťové encefalitidy. Těch je o 36 víc než v polovině loňského srpna, vyplývá z informací krajské hygienické stanice. Celorepublikově na větší výskyt klíšťat než loni upozorňují i hygienici, kteří kontrolují dětské tábory.
Více než čtyřicetiprocentní nárůst počtu lidí nakažených klíšťovou encefalitidou zaznamenali letos například i hygienici ve Zlínském kraji. Oproti loňsku se v regionu zvýšil i počet onemocnění lymeskou borreliózou, a to ke konci července o takřka 50 procent.
Na jihu Čech by si lidé na infikovaná klíšťata měli dát prý pozor především na Jindřichohradecku. Pokud nejsou očkovaní, měli by před vstupem do lesa a křovin s bylinným patrem určitě použít repelent a případná klíšťata po návratu domů okamžitě odstranit.
Nebezpečnou klíšťovou encefalitidou onemocnělo na jihu 63 lidí, nejvíce - 14 - na Českobudějovicku. S boreliózou hygienici evidují v sedmi okresech kraje 110 případů, tradičně nejvíce (49) na Jindřichohradecku.
Rizikové jižní Čechy
Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům nákazy v Evropě. Loni v Česku klíšťovou encefalitidou onemocnělo 259 lidí, z toho 35 procent v Jihočeském kraji.
Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky - únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U řady pacientů je průběh onemocnění velmi vážný a dochází při něm k postižení míchy; ojediněle může skončit i smrtí.
Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit ji lze antibiotiky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.