Klíšťová encefalitida se šíří, může zkazit dovolenou

Zdraví
30. 3. 2011 09:30
Posezení v trávě během výletu nemusí dopadnout dobře (ilustrační foto).
Posezení v trávě během výletu nemusí dopadnout dobře (ilustrační foto).

Klíšťat infikovaných nemocí zvanou encefalitida stále přibývá. A není to záležitost jen Česka. Odborníci varují, že lidé se mohou nakazit i během dovolené v zahraničí, což komplikuje léčbu. Klíšťová encefalitida se totiž dokáže modifikovat a v každé zemi působí na lidské tělo jinak.

Přestože je chycení klíštěte spojováno zejména s pobytem na chalupě, u babičky nebo s výletem do přírody, nebezpečí hrozí také cestovatelům a lidem, kteří odjedou na dovolenou do zahraničí. Klíšťová encefalitida byla původně nemocí středoevropského regionu, ale v posledních letech se šíří i na východ a jih kontinentu.

"Vždycky zdůrazňuji, že očkování proti klíšťové encefalitidě je cestovatelská vakcína. Lidé si často myslí, že když vyjedou za hranice, tak jim nebezpečí přestane hrozit, ale tak to není," zdůrazňuje lékař Rastislav Maďar. Hlavní nebezpečí nákazy v zahraničí je podle něho skutečnost, že nemoc se mění podle regionu a podnebí dané oblasti. "Známe horečku Skalistých hor, hemoragickou horečku na jihu Evropy - každou roznášejí klíšťata, každá se projevuje jinak a každá potřebuje jinou léčbu," zdůrazňuje.



Pozor by si měli dát zejména lidé, kteří plánují aktivity v přírodě ve Slovinsku, v Rakousku, na jihu Německa, v Polsku, na severu Chorvatska, v Pobaltí či ve východním Švédsku a Finsku. "Výhoda očkování je v tom, že chrání proti nákazám i v těchto zemích. Jiné formy ochrany sice také fungují, ale jsou nespolehlivé. Navíc bych se na dovolené nechtěl mazat každé dvě hodiny repelentem," dodává Maďar.

Klíšťová encefalitida je nemoc, kterou přenášejí samičky klíšťat při sání lidské krve. V českých podmínkách se projevuje zprvu jako klasická chřipka, ale po uplynutí klidového období zasahuje mozek a mozkové blány, narušuje nervový systém a způsobuje celoživotní postižení. Pacienti tak mohou trpět psychickými problémy, nespavostí, bolestmi hlavy, hluchotou či ochrnutím. Za loňský rok se nakazilo 589 Čechů, ze kterých tři lidé zemřeli.

Autor: - han -Foto: archiv , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ