Kolonoskopie jako cyklistická disciplína. Vyznáte se v prevenci?

Zdraví
16. 5. 2013 14:30
Rakovina střev je jedna z nejagresivnějších (ilustrační foto).
Rakovina střev je jedna z nejagresivnějších (ilustrační foto).

Rakovina tlustého střeva a konečníku postihuje častěji muže. Paradoxně jsou to ale jejich manželky, kdo klade větší důraz na prevenci a chodí na pravidelné vyšetření. "Je to dané tím, že více gynekologů upozorňuje své klientky na důležitost vyšetření. Stále jsme na tom ale špatně, vyšetřit se nechá jen každý čtvrtý Čech s vyšším rizikem," tvrdí předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Na preventivní vyšetření prsu, děložního čípku či mateřských znamének dbá každým rokem stále více lidí. Na pomyslném chvostu včasného záchytu je však stále jedna z nejagresivnějších forem onkologických onemocnění - rakovina tlustého střeva. Tyto nádory vezmou každým rokem přes čtyři tisíce životů, což nás řadí na třetí příčku ve výskytu této choroby na světě. Hůř jsou na tom jen Slováci a Maďaři.

Kde získat informace?


www.kolorektum.cz

www.linkos.cz

www.onkomaják.cz

Podle odborníků je problém nejen v našem životním stylu, ale také v zanedbané prevenci. Lidé chodí s nádory v pokročilém stádiu, kdy je naděje na vyléčení minimální. "Problém je v tom, že vyšetření zahrnuje strkání trubičky do konečníků, což je řadě lidí žinantní, hloupé. Také existuje mezi lidmi pověra, že je to bolestivé, ale to není pravda," vysvětluje profesor Vorlíček. Pacient na vyšetření dostane injekci, která nepříjemné pocity utlumí. "Člověk cítí maximálně tlak," dodává Vorlíček.

Akce Střevotour bude i letos objíždět česká a moravská města. Více informací je na webových stránkách sdružení Onkomaják.Paradoxně nejčastěji se vyhýbají vyšetření lidé, kteří mají vyšší riziko vzniku choroby. Jde o osoby, v jejichž rodině se anamnéza rakoviny vyskytla, lidé s nenádorovými výstupky ve střevech a všichni ti, kteří žijí nezdravým životním stylem (kouří, nadužívají alkohol, mají nadváhu a jídelníček plný tuků, uzenin či červeného masa).

Informovat veřejnost o nutnosti včasného záchytu si dalo za cíl sdružení Onkomaják, do jehož letošní kampaně se zapojil herec Miroslav Etzler, který se také nechal sám vyšetřit. "Můj tatínek na tuto diagnózu zemřel, tudíž jsem nechtěl nechat nic náhodě. Navíc jsem zjistil, že v mém okolí stejně staří muži ani netuší, co to kolonoskopie je. V malé anketě jsem se dokonce dozvěděl, že kolonoskopie je nemoc kolene nebo cyklistická disciplína," vysvětluje Etzler, proč se do akce zapojil.

Autor: - han -Foto: Shutterstock , archiv , ČTK/Zavoral Libor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ