<span>Konec dvojčat v Česku?</span> Lékaři řadí zpátečku

Zdraví
20. 6. 2010 09:15
Umělé oplodnění udělo z dvojčat běžný jev. Lékaři řadí zpátečku.
Umělé oplodnění udělo z dvojčat běžný jev. Lékaři řadí zpátečku.

Umělé oplodnění udělo z dvojčat běžný jev. Lékaři řadí zpátečku.Dřív bývala dvojčata jen hříčkou přírody, umělé oplodnění z nich ale udělalo celkem běžný jev. Od poloviny devadesátých let se v Česku počet dvojčat víc než zdvojnásobil. Lékaři nyní zvažují, jak se vrátit zpátky k přírodě.

Při přirozeném početí vzniknou dvojčata zhruba u každého osmdesátého těhotenství, při asistované reprodukci je to v Česku zhruba každé čtvrté. Tahle čísla se už začínají projevovat v celkové populaci. V roce 1994 bylo mezi Čechy 0,9 procenta dvojčat a o deset let později už 2,1 procenta.

Redukce embryí

Čeští lékaři se nyní po vzoru svých zahraničních kolegů rozhodli k zásadnímu kroku. Chtějí zamezit tomu, aby se rodilo tolik dvojčat "ze zkumavky". Místo doposud obvyklých dvou embryí by se do dělohy zavádělo pouze jedno. Nyní se připravuje závazné doporučení, na kterém pracují odborníci z oblasti neonatologie, perinatologie a asistované reprodukce. Jím by se v budoucnu musela řídit všechna pracoviště reprodukční medicíny. Podobná nařízení platí například ve Skandinávii, a v Belgii je dokonce zavádění pouze jednoho embrya uzákoněné.

"Spolu s tím, jak se zlepšují naše možnosti a úspěšnost naší práce, je zcela na místě uvažovat o tom, že by při jednom cyklu umělého oplodnění bylo zaváděno pouze jedno embryo," říká profesor Pavel Ventruba, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky v brněnské fakultní nemocnici.

Dvojčata na přání

Starat se o dvojčata je náročné. Náročné je už donosit je zdravá.Už dřív se počet zaváděných embryí snižoval. V první polovině devadesátých let se jich zavádělo i pět. Docházelo pak k situacím, že se jich uchytilo hned několik a byla nutná jejich redukce. V současnosti se obvykle zavádějí dvě embrya. A případy, kdy se obě "uchytí", jsou stále častější. Vícečetná těhotenství však bývají riziková, děti se rodí předčasně s nízkou porodní hmotností.

PSALI JSME: Indka porodila trojčata. V 66 letech, po umělém oplodnění

Páry, které přicházejí do center asistované reprodukce, si ale nic z toho nepřipouštějí. Před sebou mají vidinu krásných miminek a někdy ušetřených peněz, které nevydají za další cykly umělého oplodnění.

"Stává se nám, že za námi přicházejí páry s přáním mít dvojčata. Chtějí mít dvě děti a domnívají se, že je ideální mít je naráz," popisuje profesor Ventruba. Podle něj jde ale o velmi naivní až nebezpečné přání. Každé vícečetné těhotenství přináší větší míru rizika i možného nezdaru. Řešením by podle něj bylo, aby rodiče, kteří si vyloženě přejí zavést dvě embrya, museli podepsat dokument, v němž by byli seznámeni s možnými riziky.

Více čtěte v aktuálním vydání časopisu INSTINKT, které vyšlo 17. června.

Foto: www.profimedia.cz

Další čtení

Kanadský premiér Carney v Bílém domě řekl, že jeho země nebude nikdy na prodej

Zdraví
6. 5. 2025
ilustrační foto: Muž nakažený žloutenkou

Žloutenka se šíří Českem. Nakažených už jsou stovky, byla i úmrtí

Zdraví
5. 5. 2025
ilustrační foto

Lidé se bojí jehel i vlastní krve. Nechodí tak na vyšetření, zanedbávají prevenci

Zdraví
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ