Konec záškubům? Nová metoda má pomoci proti Huntingtonově chorobě

Zdraví
14. 8. 2017 18:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Vědecký tým v Brně vyvinul metodu, kterou chce pomoct pacientům s nevyléčitelnou a dědičnou Huntingtonovou chorobou. Je to poškození nervových buněk v mozku, projevuje se záškuby, zapomínáním, ale i demencí. Vědci úspěšně vyzkoušeli na prasatech takzvanou genovou terapii, jejíž pomocí se snaží oddálit nástup nemoci, uvedla mluvčí Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Lenka Rudišová.

Výzkum bude pokračovat, vědci požádají o možnost zkusit metodu u lidí.

Experimenty trvaly dva týdny. Uskutečnily se na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně a spolupracovali na nich odborníci z různých zařízení. Cílem bylo ověřit bezpečnost a účinnost genové terapie.

Jeden z hlavních operatérů Jan Chrastina z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně uvedl, že Huntingtonova choroba je dědičná a nevyléčitelná. "Vzhledem k tomu, že je to neurodegenerativní onemocnění, dochází postupně k poškozování nervové tkáně u pacienta, za což je zodpovědný změněný, zmutovaný gen. A právě ten se snažím umlčet cestou genové terapie," vysvětil Chrastina.

Vědci metodu testovali na miniaturních prasatech, doplnil další člen týmu Roman Liščák z Nemocnice Na Homolce v Praze. "Demonstrovali jsme na nich situaci, kdy nemocnému genovou terapii podáme. Druh viru se prasatům píchá do těch částí mozků, které jsou nemocí nejvíce postižené. Potom prostřednictvím magnetické rezonance sledujeme a kontrolujeme, zda enzymy produkt mutovaného genu rozloží," uvedl Liščák. Podle něj byly experimenty úspěšné a potvrdily bezpečnost a účinnost léčby. Díky tomu nejspíš budou moct experimenty pokračovat dál a odborníci požádají o schválení klinické studie, aby mohli metodu zkusit u lidí.

Huntingtonovou chorobou trpí zhruba jeden člověk z desti tisíc, informoval ředitel svatoanenské nemocnice Martin Pavlík: "Zatímco v České republice je jich zhruba tisíc, celosvětově se dá počet pacientů odhadnout na 750 tisíc. Nemoc je dosud považovaná za nevyléčitelnou, a proto jakýkoliv krok směrem k nalezení cesty vyléčení nebo oddálení může mít vliv na velký počet pacientů a jejich rodin."

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/luvqs

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ