Korektnost v Británii. Budoucí rodičky budou "těhotní lidé"

Zdraví
30. 1. 2017 16:20
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V Británii jsou zase o krok napřed. Pojem nastávající matky by měl vymizet ze slovníků a namísto toho se budoucí rodičky budou označovat pojmem "těhotní lidé". Zaměstnanci z Britské zdravotnické asociace se tak chtějí vyhnout možným urážkám transsexuálů.

Asociace vydala již loni pro své zaměstnance dokument pro zefektivnění komunikace na pracovišti. Brožura Průvodce pro efektivní komunikaci se zabývá jazykem na pracovišti. Lze v ní najít například doporučení, jak nově označovat pacienty, aby se předešlo možným urážkám kohokoli.

Vlnu nevole však vyvolalo nové označení pro budoucí matky. Asociace se brání tím, že otěhotnět mohou i transsexuálové. K takovému případu však došlo pouze jednou, Hayden Crossová počala dítě před svou změnou v muže.

Vlna kritiky

Brožura vyvolala vlnu kritiky na sociálních sítích i mezi politiky. Podle konzervativce Philipa Daviese je novinka naprosto absurdní. "Pokud nemůžeme nazývat těhotnou ženu nastávající matkou, kam ten svět spěje?" dodal.

Rozhodnutí se nelíbí ani Michaelu Nazir-Alimu, bývalému biskupovi z Rochesteru. "Je to smutné, že je společnost tlačena tímto směrem. Bůh stvořil ženu a muže, matky mají jinou roli, co se týká dětí, než otcové," řekl pro The Mail on Sunday. Domnívá se, že nová označení mohou vyvolat ve společnosti zmatek. Římskokatolický biskup Philip Egan svou kritiku posunul ještě dál. Brožuru označil za orwellovskou. "Je to jen příklad toho, jak se snaží ovládat naše myšlenky a způsob, jakým mluvíme," dodává biskup.

Změnu, kterou doporučila asociace, kvituje naopak Heather Ashtonová z organizace TG Pals, jež hájí práva transgenderové komunity. Podle ní je brožura krokem vpřed v boji s diskriminací. "Všichni víme, že biologické ženy jsou těmi, kdo rodí děti. Ale trans-lidé jsou také rodiči," řekla pro deník Telegraphe.

Doporučení pokračují

Nejde však pouze o problematiku těhotných. V knize jsou například bráni v potaz i senioři. Zdravotníci by neměli pacienty označovat za "staré", ale za "starší", což je podle britské zdravotnické asociace mírnější. Výtahy pro handicapované budou označovány jako "přístupné výtahy."

Inovací projdou i přijímací formuláře pro nové pacienty. Asociace nedoporučuje řazení kolonek v pořadí: pan, paní a slečna. Podle nich to příliš evokuje mužskou nadřazenost.

Autor: -tya-Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ